styczeń 2022 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

STYCZEŃ 2022

31.01.2022r.
Profesjonalnie przygotowane zimowe zgrupowanie LKS ODRY Nietków         - więcej zdjęć w galerii

28.01.2022r.
77. Rocznica Przełamania Linii Odry
77. Rocznica Przełamania Linii Odry to impreza plenerowa, która odbędzie się w najbliższą sobotę - 29. stycznia 2022 roku. Impreza ta ma charakter otwarty i dostępna jest dla każdego. Organizatorzy serdecznie zapraszają do odwiedzenia obiektów fortyfikacyjnych nad Odrą.
Miejsce: Skansen Fortyfikacyjny Czerwieńsk - przeprawa promowa na rzece Odrze (Brody-Czerwieńsk).

Rocznica Przełamania Linii Odry to impreza, podczas której grupa miłośników fortyfikacji chce zaprezentować odwiedzającym lokalne perełki fortyfikacyjne, dodatkowo postarają się oni każdemu opowiedzieć historie schronów i opiekunów, którzy się tymi schronami zajmują oraz dbają o ich dobry stan techniczny. To bardzo ciekawe opowieści poparte dużą ilością faktów historycznych i różnych ciekawostek.
W czasie 77. Rocznicy Przełamania Linii Odry na obiekcie 762 funkcjonować będzie nie lada gratka dla wszystkich miłośników łączności. W czasie imprezy będzie tam pracowała okolicznościowa stacja krótkofalarska pracująca pod znakiem SP30WOSP - wszystko to w związku z 30. finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już dzień później.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - operatorzy stacji zademonstrują jak to wszystko działa, opowiedzą ciekawostki i oczywiście będzie można nawiązać łączność, a z kim? Na obiekcie 762 pojawią się anteny, dzięki którym sygnał powinien dotrzeć w najdalsze zakątki świata. To będzie wyjątkowa gratka dla zainteresowanych.
Na czas imprezy organizatorzy proszą, aby osoby zmotoryzowane zostawiły swoje auta na drodze przy przeprawie promowej. To bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa. UWAGA: Podczas zwiedzania obiektów, w związku z narastającym zagrożeniem epidemicznym, będzie obowiązywać noszenie maseczek zakrywających usta i nos.
Warto skorzystać z takich lokalnych atrakcji historycznych. To będzie lekcja żywej historii. Organizatorzy zapraszają od godziny 12:00.

25.01.2022r.
Uwaga - zmiana zasad obsługi interesantów Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku
Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 21 stycznia 2022r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U z 2022 r., poz. 149) oraz w związku z prowadzoną szeroko rozumianą profilaktyką w zakresie walki z epidemią koronawirusa do dnia 28 lutego 2022 roku obsługa interesantów Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku zostaje ograniczona. Zaleca się wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty w godzinach pracy urzędu. Do urzędu interesanci wchodzą pojedynczo, a dopuszczalna liczba interesantów przebywających w Urzędzie nie może być większa niż 1 osoba. Po wyjściu jednej osoby z zachowaniem reżimu sanitarnego może wejść kolejny interesant.
W trosce o zdrowie mieszkańców, szczególnie osób starszych, uprasza się najbliższych członków rodziny o udzielanie im pomocy w załatwianiu spraw urzędowych w formie elektronicznej, telefonicznej oraz przez skrzynkę podawczą ePUAP2 UGiM w Czerwieńsku.
Wyznacza się następujące telefony kontaktowe:
Sekretariat Urzędu - tel. +48 68 327 80 41 (e-mail: ugim@czerwiensk.pl); Rada Miejska - tel. +48 68 327 80 42 (e-mail: rada@czerwiensk.pl); Księgowość - podatki i opłaty lokalne tel. +48 68 327 82 85; Gospodarka Komunalna i Mieszkaniowa tel. +48 68 327 85 65 (e-mail: gkm@czerwiensk.pl); Urząd Stanu Cywilnego / Referat Spraw Obywatelskich tel. +48 68 327 82 95 (e-mail: elud@czerwiensk.pl, usc@czerwiensk.pl); Rolnictwo i Ochrona Środowiska tel. +48 68 327 81 79 (e-mail: ggrios@czerwiensk.pl); Gospodarka Odpadami tel. +48 68 321 90 59 (e-mail: gok2@czerwiensk.pl).
Przed urzędem umieszczona jest skrzynka podawcza, do której można wrzucać korespondencję, wnioski, pisma, itp. - wszystkie zostaną rozpatrzone terminowo. Burmistrz Czerwieńska apeluje o dokonywanie opłat drogą elektroniczną. Kasa Urzędu jest czynna we wtorki i czwartki w godz. 10:00 - 13:00. W przypadku potrzeby mieszkańcy proszeni są o kontakt na wskazane numery telefonów lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Wszystkie informacje i komunikaty będą umieszczane na stronie www.czerwiensk.pl oraz na Facebook’u.

22.01.2022r.
PLK odbuduje przystanki w Nietkowie i w Laskach
PLK odbudują przystanki kolejowe w Nietkowie, w Laskach i w innych lokalizacjach na linii 358. Aktualnie PKP PLK szuka wykonawcy, który odtworzy siedem przystanków osobowych na odcinku linii 358, pomiędzy stacjami Czerwieńsk i Gubin. Dzięki temu na ten fragment linii kolejowej pociągi pasażerskie powrócą po wielu latach nieobecności.
PKP Polskie Linie Kolejowe pozytywnie reagują na inicjatywę przywrócenia kolejowych połączeń pasażerskich na linii Zielona Góra - Gubin - granica państwa (linia kolejowa nr 358). Trasa, wykorzystywana obecnie wyłącznie w ruchu towarowym, zostanie przystosowana do przejazdów pociągów pasażerskich. Dzięki zaplanowanym już pracom, po 20 latach przerwy, podróżni zyskają dogodne połączenie kolejowe. Do obsługi pasażerów przystosowanych zostanie siedem stacji i przystanków. Na trasie przewidziana jest punktowa wymiana podkładów, uporządkowany będzie też teren przy linii kolejowej. PKP PLK ogłosiła przetarg na odbudowę siedmiu przystanków osobowych na odcinku od Czerwieńska do Gubina. Wiąże się to z planowanym powrotem regularnych kursów pociągów pasażerskich. Od czerwca 2022 roku pociągi pasażerskie będą już kursować w weekendy i święta, natomiast regularny ruch pasażerski może tu wrócić od nowego rozkładu jazdy, a więc tego na okres 2022/2023. Dzięki powrotowi regularnego ruchu pociągów pasażerskich dostęp do kolei odzyskają m.in. Nietków i Laski.
Przetarg obejmuje odtworzenie siedmiu przystanków osobowych, wraz z montażem wiat i elementów małej architektury. Przystanki znajdą się w Nietkowie, Laskach, Ciemnicach, Krośnie Odrzańskim, Wężyskach, Wałowicach i w Gubinie. Wszędzie tam zaplanowano zabudowę jednego, niskiego peronu, o długości 100 metrów. Na peronach znajdą się wiaty przystankowe z minimum czterema miejscami do siedzenia, gabloty informacyjne, tabliczki z nazwą stacji oraz tablice kierunkowe, a także kosze na śmieci i stojaki na rowery. Zadanie zostało podzielone na osiem części, które obejmują osobne wykonanie każdego z peronów, a ósmym zadaniem jest zakup i zabudowa siedmiu wiat przystankowych, po jednej na każdym przystanku. Ta inwestycja i wszystkie zadania mają być wykonane w ciągu najbliższych trzech miesięcy - do 30 kwietnia 2022 roku. To dobra informacja dla mieszkańców Nietkowa.

20.01.2022r.
Szczepienia zwierząt przeciwko wściekliźnie to ważny obowiązek właścicieli
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze przypomina o obowiązku szczepienia psów przeciwko wściekliźnie. Taki obowiązek wynika z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2020 r. poz. 1421).
Psy powyżej 3. miesiąca życia na obszarze całego kraju podlegają obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie. Właściciele psów są obowiązani zaszczepić psy w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Niewywiązywanie się z tego obowiązku powoduje zwiększone ryzyko zakażenia nie tylko zwierząt, ale również ludzi wirusem wścieklizny, ponadto jest to wykroczenie podlegające karze grzywny.
Województwo Lubuskie jest strefą o statusie obszaru wolnego od zakażenia wirusem wścieklizny dzięki prowadzonym od lat programom zwalczania tej choroby, opartym na profilaktyce, której głównym elementem jest szczepienie psów przeciwko wściekliźnie.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze w związku z sytuacją epizootyczną w województwie mazowieckim, w którym w 2021 roku stwierdzono 110 przypadków wścieklizny: u psów - 3, kotów - 6, u lisów 97 i u zwierząt pozostałych 7 (nietoperze, jenoty, sarny, kuny) i wydaniem w związku z tym przez Wojewodę Mazowieckiego rozporządzenia w sprawie zwalczania wścieklizny na terenie województwa mazowieckiego, w którym nakazuje szczepienie kotów przeciwko wściekliźnie, zaleca profilaktyczne szczepienie przeciwko wściekliźnie kotów mimo, że na dzień dzisiejszy nie ma takiego obowiązku.
Jak podaje Główny Lekarz Weterynarii w 2021 roku wściekliznę u zwierząt domowych i dzikich stwierdzono w trzech województwach: mazowieckim, podkarpackim i świętokrzyskim - w tym u 8 zwierząt domowych (6 kotów i 2 psów). Zwierzęta, u których wykryto chorobę, nie były szczepione przeciwko wściekliźnie. Wścieklizna jest jedną z najbardziej śmiercionośnych chorób odzwierzęcych, która od ponad 4000 lat nęka prawie każdy zakątek świata. Około 99% przypadków wścieklizny u ludzi jest spowodowanych ukąszeniami zakażonych psów. Dołóżmy więc wszelkich starań, aby jej skutecznie zapobiegać szczepiąc profilaktycznie swoje psy i koty przeciwko tej chorobie.

17.01.2022r.
W OPS można składać wnioski o dodatek osłonowy
Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku informuje, że można już składać wnioski o nowe świadczenie - dodatek osłonowy. Dodatek ten stanowi ważny element rządowej tarczy antyinflacyjnej i ma zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Zgodnie z zaproponowanymi przepisami będzie on przysługiwał gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2100,- złotych* w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500,- złotych* na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. [*dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych].
Wysokości dopłat w skali roku w ramach dodatku osłonowego przedstawia się następująco:
  • jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma 400 zł lub 500 zł* przy założeniu, że jej dochód nie przekroczy 2100 złotych,
  • gospodarstwo 2-3 osobowe otrzyma 600 zł lub 750 zł* przy założeniu, że dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 4-5 osobowe otrzyma 850 zł lub 1062,50 zł* jeżeli dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę,
  • gospodarstwo 6 i więcej osobowe otrzyma 1150 zł lub 1437,50 zł* jeżeli dochód nie przekroczy 1500 złotych miesięcznie na osobę.
*podwyższenie kwoty dofinansowania jest uzależnione od źródła ogrzewania - wyższa kwota dodatku przysługuje w przypadku, gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, kuchnia węglowa, piecokuchnia lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi, wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB), o której mowa w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Ważne: Ustawa o dodatku osłonowym stanowi, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego. W przypadku, gdy wniosek o wypłatę dodatku osłonowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Wnioski można składać na dwa sposoby - elektronicznie albo tradycyjnie:
  • elektronicznie - od stycznia 2022r. do 31 października 2022r. podpisane za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub uwierzytelnione z wykorzystaniem profilu zaufanego,
  • tradycyjnie (papierowo) - od stycznia 2022r. do 31 października 2022r. w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Czerwieńsku, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 4, 66-016 Czerwieńsk.
Przy wypełnianiu wniosku należy pamiętać o prawidłowym i uważnym wypełnieniu druku. Ułatwi to weryfikację danych bez potrzeby składania dodatkowych wyjaśnień. W przypadku wniosku składanego drogą elektroniczną ważne jest wpisanie w druk wniosku swojego adresu poczty elektronicznej, bo na ten wskazany we wniosku adres e-mail będzie wysłana informacja o przyznaniu dodatku osłonowego. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt telefoniczny z OPS pod numerem 68 327 88 83 od poniedziałku do piątku od 8:00 do 15:00.

14.01.2022r.
Zaangażowanie mieszkańców w szczepienia przyniosło nagrodę dla Gminy Czerwieńsk
Z wielką satysfakcją informujemy, że Gmina Czerwieńsk zajęła 1. miejsce w powiecie zielonogórskim w konkursie "Rosnąca Odporność". Głównym celem tego konkursu było zmotywowanie gmin do zaangażowania się w promocję szczepień przeciw COVID-19. Został on uruchomiony na początku sierpnia 2021 r., ponieważ to właśnie w tym miesiącu przewidywano zmniejszenie zainteresowania szczepieniami. W okresie trwania konkursu gminy, które otrzymały wyróżnienie, odnotowały wzrost poziomu w pełni zaszczepionych osób - średnio o 26% wyższy, niż w pozostałych gminach. W okresie od 1 sierpnia do 31 października 2021 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób osiągnęliśmy w Gminie Czerwieńsk najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia mieszkańców w powiecie zielonogórskim i wygraliśmy nagrodę 1 mln złotych.
Zgodnie z regulaminem konkursu wygrana może zostać przeznaczona na cel związany ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzeniania się, profilaktyką oraz zwalczania skutków, w tym społeczno-gospodarczych pandemii COVID-19. Burmistrz dziękuje wszystkim mieszkańcom Gminy Czerwieńsk, którzy zdecydowali się zaszczepić, naszej lokalnej służbie zdrowia za mobilizację, wielkie zaangażowanie, wytrwałość oraz profesjonalne podejście do tematu szczepień.
Szczepienia są obecnie najskuteczniejszą formą ochrony przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. To właśnie dlatego samorządy dokładają wszelkich starań, aby zachęcić możliwie jak najwięcej osób do zaszczepienia się. Działania promocyjne (w tym nagrody dla gmin) zostały sfinansowane z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a konkurs przyczynił się do istotnego wzrostu poziomu zaszczepienia. To bardzo ważne, ponieważ szczepionki są najlepszą bronią w walce z pandemią COVID-19. Ta wygrana to nasz wspólny sukces.

11.01.2022r.
Czy wiecie, że... Tadeusz Góra mieszkał w Nietkowie?
Kilka dni temu minęła dwunasta rocznica śmierci Tadeusza Góry - polskiego szybownika, pilota Dywizjonu 316, podpułkownika Wojska Polskiego, w 2007 roku awansowanego do stopnia generała brygady w stanie spoczynku.
Tadeusz Góra urodził się 19 stycznia 1918 r. w Krakowie. W czerwcu 1934 roku rozpoczął swoją wielką przygodę z szybownictwem w Wilnie, gdzie rozpoczął szkolenie na szybowisku Grzegorzewo, należącym do Aeroklubu Wileńskiego. Dalsze szkolenie doskonalące odbywał w Szkole Szybowcowej Bezmiechowa w Bieszczadach. W 1936 roku - z myślą o wstąpieniu do dęblińskiej Szkoły Podchorążych Lotnictwa - rozpoczął szkolenie samolotowe. 13 maja 1937 r. wykonał tam m.in. lot czasowy na szybowcu, trwający 18 godzin, a w trzy miesiące później zwyciężył w V krajowych Zawodach Szybowcowych. Największy sukces odniósł jednak 18 maja 1938 r., kiedy to ustanowił rekord polski pokonując dystans 577,8 km z Bezmiechowej do Małych Solecznik k. Wilna na szybowcu PWS-101. Pokonał jako pierwszy pilot na świecie barierę 500 km w locie swobodnym, za co został wyróżniony Medalem Lilienthala przez Międzynarodową Federację Lotniczą.
Większą część okresu wojny spędził latając w brytyjskich Siłach Powietrznych. Tam odbył szkolenia na różnych typach samolotów, po czym skierowany został do 316 polskiego dywizjonu myśliwskiego RAF. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Piechoty i Kawalerii Zmotoryzowanej w Szkocji (1943r.) został awansowany na stopień podporucznika. W walkach powietrznych z nieprzyjacielem odnosił sukcesy. W okresie od kwietnia 1942 r. do września 1943 r. Tadeusz Góra zestrzelił bądź uszkodził w powietrznych pojedynkach 5 samolotów przeciwnika. Dywizjon 316 przezbrojono z samolotów „Spitfire-V” na szybsze samoloty „Mustang”. Podporucznik Góra po zakończeniu kolejnej tury lotów bojowych i odpoczynku powrócił do 316 dywizjonu, obejmując dowództwo eskadry. Na „Mustangu” zniszczył z powietrza dwie lokomotywy w okolicy Bremen oraz uszkodził okręt podwodny. Tadeusz Góra wykonał też 28 lotów na przechwycenie „bomb latających” V-1. Na samolotach bojowych w okresie wojny Tadeusz Góra wykonał ogółem 883 loty w łącznym czasie 1062 godzin 20 minut. Po zakończeniu wojny Tadeusz Góra został zdemobilizowany w stopniu polskiego porucznika i angielskiego kapitana. Za wojenny wysiłek otrzymał Krzyż Srebrny Orderu Virtuti Militari, trzykrotnie Krzyż Walecznych oraz odznaczenia brytyjskie: 1939-45 Star, Air Crew Europe Star & Clasp oraz odznaczenie wojny obronnej: Defence War Medal.
Po demobilizacji, w 1948 roku, Tadeusz Góra postanowił wrócić do Polski. 10 czerwca przypłynął do Gdyni. W kraju przebywała jego matka Bronisława z córką Jadwigą, które z Wileńszczyzny zmuszone były przenieść się na tzw. ziemie odzyskane. Jak wynika ze wspomnień Tadeusza Góry, zamieszkały one w około 1-hektarowym gospodarstwie, na które składało się 0,75 ha ziemi ornej oraz budynki: dom, chlewy, szopa. Było to w Nietkowie, pod nr 7, w gminie Czerwieńsk, w powiecie Zielona Góra. Tadeusz Góra na krótko zamieszkał u matki w Nietkowie. Dzisiaj ta działka znajduje się tuż przed przystankiem autobusowym w kierunku Czerwieńska, obok dawnego Kółka Rolniczego.
Już w 1949 roku Tadeusz Góra podjął pracę instruktora, a następnie szefa wyszkolenia w Szkole Szybowcowej Żar koło Żywca. 15 listopada 1950 r. otrzymał Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami. Komplet szybowcowych diamentów zdobył jako pierwszy Polak, a drugi pilot na świecie! Jako pilot doświadczalny drugiej klasy został oblatywaczem w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej. Następnie do 1957r. był szefem wyszkolenia Aeroklubu Bielsko-Bialskiego. Do służby w lotnictwie wojskowym powrócił w 1957 r. w stopniu kapitana pilota. Po przeszkoleniu na samolotach odrzutowych otrzymał przydział do 62 pułku lotnictwa myśliwskiego w Poznaniu, gdzie zaczął latać na samolotach odrzutowych MiG-15, a potem MiG-17 i MIG-19. Był dowódcą klucza, eskadry i szefem strzelania powietrznego pułku. W wojsku Tadeusz Góra nie zaniechał latania na szybowcach, bijąc kolejne rekordy. W 1962 roku zdobył tytuł szybowcowego Mistrza Polski, zwyciężając na szybowcu „Mucha-Standard” w XVII Mistrzostwach w Lesznie. W 1964 roku wykonał na szybowcu „Foka” swój najdłuższy przelot: od zachodniej granicy Polski aż na Lubelszczyznę, do Hrubieszowa (odległość 630 km). Poprawił w ten sposób swój własny przedwojenny rekord nagrodzony Medalem Lilienthala.
Na samolotach odrzutowych Tadeusz Góra latał do 1971 roku. W sześć lat po przejściu na emeryturę, jako pilot cywilny ukończył szkolenie śmigłowcowe i rok później uzyskał uprawnienia instruktorskie. W „PZL-Świdnik” pracował jako instruktor i kierownik lotów. Swój ostatni lot na śmigłowcu wykonał 1 czerwca 1987 roku, w wieku 69 lat.
Minister Obrony Narodowej w 2002 r. mianował Tadeusza Górę na stopień pułkownika. W dniu 88 rocznicy urodzin odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a 15 sierpnia 2007 roku, w Święto Wojska Polskiego, otrzymał od Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego nominację na stopień generała brygady w stanie spoczynku. Tadeusz Góra żył 92 lata - zmarł 4 stycznia 2010 roku. Był osobą wielce zasłużoną dla Polski. To jedna z najbarwniejszych i najbardziej znanych postaci światowego lotnictwa, a przy tym człowiek niezwykle skromny i życzliwy, który nie uważał się za kogoś wyjątkowego. Pewien drobny epizod jego życia związany był z Nietkowem - dziś mało kto pewnie już o tym pamięta…

08.01.2022r.

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa

Resort finansów poinformował, że nie ulega zmianie termin złożenia wszystkich zeznań podatkowych PIT za ubiegły rok. Mamy na to jeszcze trochę czasu. Będzie można to zrobić w terminie od 15 lutego do 30 kwietnia 2022 r. Deklaracje przesłane przed tym terminem będą uznawane za złożone od 15 lutego. Oznacza to, że nawet jeśli PIT zostanie złożony wcześniej, to termin zwrotu nadpłaty będzie liczony od dnia 15 lutego. Urząd Skarbowy ma 45 dni na zwrot nadpłaconego podatku.

Kolejny raz fiskus wypełni za podatników zeznanie roczne za 2021 rok. Na Portalu Podatkowym „Twój e-PIT” podatnik znajdzie wstępnie rozliczoną deklarację. Od jego decyzji zależeć będzie czy ją zaakceptuje, naniesie korekty, czy rozliczy się samodzielnie. Wypełniony PIT będzie zawierał dane, które przekazał pracodawca (m.in. przychód, wysokość składek na ZUS, wysokość zaliczek na podatek dochodowy, koszty uzyskania przychodu). Poza tym w elektronicznym formularzu znajdą się dane z ubiegłorocznych zeznań dotyczące np. ulgi na dzieci oraz informacje o organizacji pożytku publicznego, na którą podatnik rok wcześniej przekazał 1 procent podatku. Wszystkie dane można będzie skorygować i np. przeznaczyć 1 procent podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Wystarczy w rubryce OPP wpisać numer KRS 0000169865 (to numer ZLOP, który jest organizacją pożytku publicznego) i koniecznie wskazać cel szczegółowy: Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Potem zaakceptować PIT, wysłać go i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru.

Żeby pobrać swoje rozliczenie podatkowe w serwisie „podatki.gov.pl” należy wybrać „Twój e-PIT” i uwierzytelnić się - jeżeli posiadamy profil zaufany należy go użyć - jeżeli nie posiadamy profilu zaufanego trzeba wpisać swoje dane: PESEL, kwotę przychodu z deklaracji za rok 2020 i kwotę przychodu z jednej z informacji od pracodawców (np. PIT-11) za rok 2021. To jest łatwe i można bez przeszkód przekazać 1 procent podatku na rzecz Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa. Zachęcamy do takiej formy wspierania działalności naszego Stowarzyszenia.

05.01.2022r.
Dobre wiadomości dla strażaków OSP
1 stycznia weszła w życie ustawa o ochotniczych strażach pożarnych, która wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (mężczyźni) i 20 lat (kobiety) brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Rząd projekt ustawy o OSP przyjął 26 października. Sejm uchwalił ustawę 2 grudnia, a następnie 17 grudnia rozpatrzył poprawki wprowadzone do niej w Senacie. W ostatnim tygodniu 2021 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Ochotniczych Strażach Pożarnych.
Jej najważniejszym założeniem jest przyznanie comiesięcznego świadczenia dla druhen i druhów, którzy osiągną wiek emerytalny. Praca i poświęcenie tysięcy strażaków ochotników w końcu zostały docenione. Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych.
Dodatek będzie wypłacany w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie przysługiwać będzie także ratownikom górskim (ochotnikom z TOPR i GOPR).
Regulacja wprowadza też legitymację strażaka ochotnika, która umożliwi im korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostają też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin w sytuacji uszczerbku na zdrowiu, śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Ponadto ustawa wprowadza możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.
Zasłużonym druhom OSP prezydent RP będzie mógł nadać Krzyż św. Floriana. Z rąk ministra spraw wewnętrznych strażacy OSP otrzymywać będą wyróżnienia w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej". Ustawa weszła w życie 1 stycznia, z wyjątkiem przepisu dotyczącego łagodniejszych wymagań umożliwiającym OSP uzyskanie statusu organizacji pożytku publicznego, który zacznie obowiązywać od 1 lipca 2022 roku. To istotne i korzystne zmiany dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych. Być może wpłyną one w przyszłości na zwiększone zainteresowanie tą służbą społeczną. Strażacy w końcu doczekali się jednoznacznych zapisów w ustawie.

03.01.2022r.
Wywóz odpadów komunalnych w 1. kwartale 2022 roku
Na wniosek mieszkańców informujemy, że harmonogram wywozu zmieszanych odpadów komunalnych (wystawianych w kubłach) i odpadów zbieranych selektywnie (worki) dla mieszkańców Nietkowa i Borynia w pierwszym kwartale 2022 roku przedstawia się w sposób podany w poniższej tabeli. Nastąpiły drobne zmiany w terminach odbioru odpadów. Terminy wywozu makulatury (papieru) nadal będą połączone z BIO-odpadami, a tworzyw sztucznych ze szkłem - prosimy zwrócić uwagę na szczegółowe daty odbioru odpadów. Po rozstrzygnięciu przetargu na odbiór i utylizację odpadów od mieszkańców Gminy Czerwieńsk poinformujemy o terminach odbioru odpadów w kolejnych miesiącach 2022 roku.

Miesiąc

Odpady w KUBŁACH

PAPIER
TWORZYWA SZTUCZNE
SZKŁO
Odpady BIO
STYCZEŃ
8 , 21
28
21
21
28
LUTY
4 , 18
25
18
18
25
MARZEC
4 , 18
25
18
18
25
KWIECIEŃ
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych
MAJ
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych
CZERWIEC
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych
brak danych


Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści