sierpień 2017 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

SIERPIEŃ 2017

30.08.2017r.

Na budynkach szkoły i WDK pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne


28.08.2017r.

Festyn Rodzinny w parku na Pożegnanie Lata           - więcej zdjęć w galerii

26.08.2017r.

Przystań w Nietkowie znów ma połączenie z nurtem Odry


24.08.2017r.

Zawody wędkarskie

Wakacyjna przerwa w zawodach cyklu Grand Prix dobiegła końca i w najbliższą niedzielę - 27 sierpnia 2017 roku - w Nietkowie na rzece Odrze odbędą się zawody koła wędkarskiego "SUMIK". Zapisy uczestników od godziny 5:30 do godziny 6:00 przy stawie "Czerepak" .
Tradycyjne wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są już wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2017 koła wędkarskiego "SUMIK".
ZAPRASZAMY

21.08.2017r.

Tegoroczne Dożynki odbyły się w Leśniowie Małym           - więcej zdjęć w galerii

19.08.2017r.

Rozpoczęcie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami

Powoli kończą się wakacje i wielkimi krokami zbliżamy się do rozpoczęcia roku szkolnego. W związku ze zmianami w systemie oświaty i licznymi pytaniami od rodziców, jakie Państwo kierujecie do nas na co dzień, informuję, że zgodnie z kalendarzem roku szkolnego 2017/2018 uroczyste rozpoczęcie roku nastąpi 4 września (poniedziałek), o godz. 9:15 na boisku szkolnym dla uczniów klas I-VII (klasę VII stanowią absolwenci klasy szóstej w Nietkowie). Uczniowie z Lasek przyjeżdżają pod opieką nauczyciela świetlicy. Kurs autobusu z Lasek o godz. 8:45. Po uroczystym apelu uczniowie spotkają się w klasach ze swoimi wychowawcami. Msza inaugurująca nowy rok szkolny dla wszystkich uczniów uczęszczających na religię odbędzie się około godz. 10:30. Uczniowie z Lasek, pod opieką nauczycieli świetlicy wracają autobusem do Lasek. Przypominam, że wszyscy uczniowie otrzymują podręczniki i inne materiały edukacyjne w szkole - nie ma potrzeby ich zakupu. Niezmiennie jednak, jak co roku, należy na pewno wyposażyć każdego ucznia w: tornister, piórnik i przybory plastyczne, strój gimnastyczny (koszulka, spodenki, tenisówki), białą bluzkę oraz obuwie zmienne.
Zgodnie z przekazywanymi już informacjami w szkole zostaje wprowadzony dziennik elektroniczny i rodzice korzystając z indywidualnych kodów dostępu mogą sprawdzać bieżące informacje dotyczące zajęć w zakładce "ogłoszenia".
Dzieci z oddziału przedszkolnego  zapraszamy na zajęcia adaptacyjne w piątek, 1 września od godz. 10:00 do 12:00, a od 4 września według codziennego planu od 8:00 do 13:00.
Rada Rodziców przy szkole w Nietkowie zaprasza 26. sierpnia do parku, od godziny 14:00, na Festyn Rodzinny zamykający czas wakacyjny. Życzymy miłego pożegnania lata i wakacji.                   Dyrektor szkoły Beata Kłos-Wygas

16.08.2017r.

Na własnym boisku ODRA Nietków pokonała 5:3 drużynę Delty Sieniawa Żarska

14.08.2017r.

Burze, nawałnice i wichury bywają bardzo niebezpieczne
W ostatnich dniach  obserwujemy dynamiczne zmiany stanu pogody - czasami bardzo  niebezpieczne. Wichury, burze, gwałtowne opady deszczu, itp. Czy można  się jakoś zabezpieczyć przed skutkami tych zjawisk? Oto kilka rad.
1.  Odszkodowanie za zniszczenia spowodowane spadającymi dachówkami lub  konarami. W tym zakresie wiele zależy od tego, co jest przyczyną upadku  dachówki lub gałęzi na nasze mienie. Generalnie odpowiedzialność  powinien ponieść właściciel budynku, który spowodował uszkodzenie (tzw.  odpowiedzialność cywilna). Jeśli np. drzewa nie znajdują się na naszej  posesji, nie są zadbane, a siła żywiołu spowoduje, że przewrócą się na  nasz samochód lub ogrodzenie, to odpowiedzialność ponosi zarządca drogi.  To z jego ubezpieczenia będzie wypłacone odszkodowanie za straty.
2.  Złamane drzewo na naszej posesji. Tu obowiązuje prosta zasada: moja  posesja - mój problem. Inaczej jest, gdy złamane drzewo zagraża życiu -  wtedy należy wezwać Straż Pożarną. Jeśli drzewo się już przewróciło i  nie zagraża życiu mieszkańców, to interwencja strażaków jest zbędna.  Złamane części drzewa należy usunąć samodzielnie. Jeżeli chcemy ściąć  całe uszkodzone drzewo na swojej posesji, a nie jest to drzewo owocowe,  to niezbędne jest dokonanie zgłoszenia takiego zamiaru do urzędu gminy.
3. O zniszczeniach, ułamanych konarach i powalonych drzewach, gdy to zagraża przechodniom  zawiadamiamy Straż Pożarną. We wszystkich innych przypadkach  przekazujemy informację do właściciela terenu - osoby prywatnej,  nadleśnictwa (lasy) lub urzędu gminy (w przypadku terenów gminnych).
4.  Żeby uchronić sprzęt elektroniczny przed skutkami burzy zazwyczaj  wystarczy samo wyłączenie sprzętu. Aby mieć jednak całkowitą pewność, że  np. uderzenie pioruna w linię energetyczną nie zniszczy sprzętu,  najlepiej na czas gwałtownych wyładowań wyłączyć (wykręcić)  bezpieczniki. Pozostaje też kwestia telefonów komórkowych - najlepiej  taki telefon wyłączyć, z reguły jednak wystarczy z niego nie korzystać w  czasie burzy. Zwłaszcza na otwartej przestrzeni.
5.  Według specjalistów udarzenie pioruna w samochód nie stanowi zagrożenia dla osób znajdujących się w pojeździe. Samochód stanowi więc bezpieczne schronienie przed burzą pod warunkiem, że nim nie jedziemy i nie  narażamy się na spadające konary drzew... Warto też pamiętać, że  chroniąc się w samochodzie nie należy dotykać jego metalowych części.  Trzeba też zwrócić uwagę, aby pojazd nie był zaparkowany pod drzewem.
Przypominamy tych kilka oczywistych faktów, aby być lepiej  przygotowanym w sytuacji gwałtownych zdarzeń pogodowych. Oby ich nie  było...

12.08.2017r.

Obchody Święta Plonów 2017

Prezentacje zespołów śpiewaczych, pokazy taneczne, zawody sportowe, smaczne jadło, to tylko część atrakcji Dożynek Gminnych, które w tym roku - 19 sierpnia - odbędą się w Leśniowie Małym. O godzinie 14:00 mszą w leśniowskim parku rozpoczną się uroczyste obchody Święta Plonów. Po poświęceniu wieńców barwny korowód przemaszeruje na boisko sportowe. To tam odbędzie się tradycyjny ceremoniał dożynkowy podczas którego starostowie Dożynek przekażą symboliczny bochen chleba w ręce Burmistrza Czerwieńska - Piotra Iwanusa.
Tradycyjnie rozegrany zostanie Turniej Gmin Partnerskich. Na scenie wystąpią lokalne zespoły śpiewacze. Nie zabraknie też atrakcji dla dzieci: dmuchane zamki, lody, cukrowa wata i zabawy w stogu siana. Na stoiskach Kół Łowieckich można będzie skosztować wyrobów z dziczyzny. Wieczorem do tańca zagra zespół Power 64 oraz DJ Rycho.

08.08.2017r.

Puchar Burmistrza w rękach ODRY

Rozgrywki  piłkarskie o Puchar Burmistrza Czerwieńska rozegrano na stadionie Piasta  Czerwieńsk w minioną sobotę. Wszystkie drużyny z naszej gminy  przystąpiły do rywalizacji w dwóch grupach. ODRA Nietków nie miała sobie  równych. Jak burza przeszła przez rozgrywki grupowe, w meczu  półfinałowym pokonała Znicz Leśniów Wielki 2:1, a w finale Piasta  Czerwieńsk 5:0.
Gratulujemy  drużynie sukcesu, wielkiej ambicji i woli walki na boisku. To dobra  zapowiedź przed zbliżającymi się rozgrywkami ligowymi. Tak trzymać!

05.08.2017r.

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina

Barszcz Sosnowskiego  pochodzi z Kaukazu. W latach 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w  różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim  czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na  zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Gatunek okazał się  przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się  rozprzestrzeniać. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna  do zwalczenia. Ze względu na swój wredny charakter roślina nazywana jest "zemstą Stalina". Powoduje  degradację środowiska przyrodniczego, a sok wydzielany przez świeże  rośliny wywołuje nieprzyjemne zmiany skórne u ludzi.
W  1956r. barszcz został uznany za atrakcyjną roślinę pastewną i zaczął  być szeroko rozpowszechniany. Gatunek trafił do Polski w latach 60. XX  wieku jako dar uczonych radzieckich. Zaczęto go uprawiać jako roślinę  paszową w latach 70. XX wieku. Po porzuceniu upraw barszcz Sosnowskiego  zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W  połowie lat 80. XX wieku w Polsce i w innych krajach zaniechano uprawy  barszczu Sosnowskiego, wprowadzono ograniczenia w jego uprawie i  zwalczano istniejące stanowiska. Od 2011 roku uprawa tego gatunku w  Polsce wymaga specjalnego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony  Środowiska.
Barszcz Sosnowskiego występuje również w naszym rejonie. Należy  unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności  należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z  materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi  rękawami. Materiały z włókien naturalnych (np. bawełniane) nie stanowią  żadnej ochrony, bo wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin.  Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli  doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć  skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło  słoneczne przynajmniej przez 2 dni. W przypadku kontaktu soku roślin z  oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić  okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło już do  podrażnienia skóry należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W  trakcie wakacyjnych wycieczek warto zadbać o bezpieczeństwo. Te  informacje są ostrzeżeniem przed realnym zagrożeniem.

02.08.2017r.

Dobry występ i sukces zespołu Rezonans
W dniach 29-30 lipca w Kamieniu Pomorskim odbył się XXI. Ogólnopolski Festiwal Kultury Ludowej. To oczekiwana przez wielu impreza kulturalna, na którą zjechało się - wyłonionych w drodze konkursu - 25 zespołów oraz sześcioro wokalistów z województw zachodniej i północnej Polski. Festiwal  narodził się w 1996 roku, a jego bez wątpienia niekwestionowanym twórcą  jest nieżyjący już Jan Iwaszczyszyn - wieloletni mieszkaniec Kamienia  Pomorskiego, znakomity akordeonista, kompozytor i animator kultury na  Pomorzu Zachodnim.
W  tym roku najwięcej było zespołów śpiewaczych, a konkurencja z roku na  rok jest coraz większa. Zespół REZONANS wspaniale zaprezentował się na  scenie, otrzymując wyróżnienie za wysoki poziom artystyczny. Sprawiło nam to wiele radości i satysfakcji. Korzystając z okazji pragnę podziękować całemu zespołowi za muzyczne zaangażowanie na scenie i dostarczenie wzruszających chwil licznym rodzicom, którzy wspierali nas, dopingowli i służyli wszelką pomocą.
Skład osobowy REZONANSU: I głos - Klaudia Frątczak, Sandra Jadczak, Justyna Wilczak i Barbara Stasiuk, II głos: Aleksandra Kozłowska, Monika Rzeszutek, Klaudia Zaboklicka, Marta Róg i Wiktoria Rudnicka. Na instrumentach grają: Aleksandra Brzezińska - keyboard, Dawid Popenda - gitara klasyczna, Inez Rudnicka - bęben jamba. To był udany występ i kolejne doświadczenie młodzieży na scenie. Z optymizmem oczekujemy następnych występów.
instruktor zespołu - Iwona Klamecka

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści