SIERPIEŃ 2021
30.08.2021r.
Zbieranie grzybów to przyjemność, ale trzeba przestrzegać przepisów
Popadało, jest ciepło i pojawiły się piękne grzyby. Niestety, brak wiedzy i lekceważenie przepisów widoczne jest podczas grzybobrania. Miłośnicy grzybów często źle parkują samochód, zostawiają auto nawet w środku lasu. Mało tego, niszczą wszystko, wyrywają grzyby, których nie zbierają, hałasują. Zbieranie grzybów w Polsce nie jest zabronione, ale są pewne ważne sprawy, o których należy pamiętać. Uniknie się wtedy sporych mandatów. Straż leśna może nałożyć kary w wysokości od 20 do 500 zł.
Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Jak informuje nadleśnictwo, nie wolno zbierać grzybów w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4 m wysokości w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych w ostojach zwierzyny nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe. Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także go oszczędźmy, nawet jeśli jest jadalny. Korzystając z bogactwa lasu pamiętajmy o ochronie środowiska.
Zasady udostępniania lasów są precyzyjnie opisane w rozdziale 5. Ustawy o lasach. Wynika z nich, że ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości czy parkingu leśnego). Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Nie ma, niestety, jednolitego i czytelnego systemu oznakowania dróg publicznych biegnących przez lasy. Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe.
W Polsce jazda po lesie samochodem czy motorem jest zabroniona. Osoby, które rozjeżdżają tereny leśne łamią nie tylko ustawę o lasach, ale też kodeks wykroczeń. Mówi o tym art. 161 KW „Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”. Szanujmy las i środowisko naturalne.
28.08.2021r.
W okolicznych lasach pojawiły się pierwsze prawdziwki
25.08.2021r.
Wieńce dożynkowe z Nietkowa najpiękniejsze
Dożynki każdego roku w sposób symboliczny kończą okres żniw, wieńcząc tym samym powtarzający się co roku cykl prac polowych. Święto to wyraża podziękowanie za szczęśliwe zbiory i prośbę o urodzaj w przyszłych latach.
Już od XVI wieku rolnik ścinając ostatnią kiść zboża (tzw. dorżnięcie ostatnich kłosów zboża - stąd nazwa dożynki), żegnał pole znakiem krzyża i wracał do domu z wianuszkiem z ostatnich kłosów zboża, uroczyście obwieszczając tym samym, że zakończył zbiory. Z czasem wianuszek nazywany plonem zmienił się w wieniec przyozdobiony kwiatami i owocami. Wieniec święcono podczas dziękczynnej mszy świętej, a później barwny korowód niósł go do gospodarza wsi, gdzie uroczyście świętowano zakończenie prac.
Obok bochna chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek, symbolizującym wszystkie plony, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Wieniec jest także wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale, zachwycając kształtem i bogactwem misternie wykonanych dodatków. Zboże do wieńca zbiera się, gdy jest jeszcze niedojrzałe, na pół zielone, jest wtedy najbardziej okazałe, ma ładny kolor i dużo ziarna. Dożynkowe wieńce zgodnie z tradycją mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce i warzywa. Całość zdobiono czerwoną jarzębiną, polnymi kwiatami i kolorowymi wstążkami.
Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj nie tracąc nic na aktualności. Dożynkowe wieńce powstają w wielu sołectwach i są dziełem najczęściej pań z Koła Gospodyń Wiejskich, które w zgodzie z tradycją przekazywaną od pokoleń wyplatają prawdziwe dzieła sztuki wprawiające w zachwyt wszystkich uczestników dożynek.
Tradycyjny wieniec dożynkowy wykonany przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Nietkowie zajął I miejsce w gminnym konkursie. Podobnie wieniec współczesny wykonany przez mieszkanki Nietkowa - w gminnym konkursie również zajął I miejsce. Ogromny wkład pracy, precyzja wykonania, dbałość o najdrobniejsze szczegóły przy jednoczesnym zachowaniu tradycji została doceniona przez komisję konkursową. To niewątpliwie dla wszystkich mieszkańców Nietkowa powód do dumy i zadowolenia. Nasze wieńce będą brały udział w wojewódzkim konkursie na wieniec dożynkowy, który rozstrzygnięty zostanie 5 września br. podczas dożynek wojewódzkich w Żaganiu. Piękna tradycja wyplatania wieńca została kolejny rok przedłużona, a wszystkim uczestnikom tego przedsięwzięcia ślicznie dziękujemy.
23.08.2021r.
Drużyna z Witnicy przekonała się o sile ODRY Nietków - przegrała 1:2
21.08.2021r.
Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna roślina
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu. W latach 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Gatunek okazał się przybyszem bardzo kłopotliwym, gdyż w szybkim tempie zaczął się samodzielnie rozprzestrzeniać. Okazało się, że jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Ze względu na swój wredny charakter roślina nazywana jest "zemstą Stalina". Powoduje degradację środowiska przyrodniczego, a sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje bardzo nieprzyjemne zmiany skórne u ludzi.
W 1956r. barszcz został uznany za atrakcyjną roślinę pastewną i zaczął być szeroko rozpowszechniany. Gatunek trafił do Polski w latach 60. XX wieku jako dar uczonych radzieckich. Zaczęto go uprawiać jako roślinę paszową w latach 70-tych XX wieku. Po porzuceniu upraw barszcz Sosnowskiego zaczął się rozprzestrzeniać samorzutnie w wielu regionach Polski. W połowie lat 80-tych XX wieku w Polsce i w innych krajach zaniechano uprawy tej rośliny, wprowadzono ograniczenia w jego uprawie i zwalczano istniejące stanowiska. Od 2011 roku uprawa tego gatunku w Polsce wymaga specjalnego zezwolenia Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska.
Barszcz Sosnowskiego występuje również w naszym rejonie. Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych, w tym rękawice z długimi rękawami. Materiały z włókien naturalnych (np. bawełniane) nie stanowią żadnej ochrony, bo wchłaniają sok i są penetrowane przez włoski roślin. Chronić należy także oczy, zakładając gogle, ewentualnie okulary. Jeżeli doszło do kontaktu z rośliną, należy niezwłocznie i dokładnie obmyć skórę wodą z mydłem i unikać ekspozycji podrażnionych miejsc na światło słoneczne przynajmniej przez 2 dni. W przypadku kontaktu soku roślin z oczami, należy je przemyć dokładnie wodą i chronić przed światłem (nosić okulary z filtrem chroniącym przed ultrafioletem). Jeśli doszło już do podrażnienia skóry należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. W trakcie wakacyjnych wycieczek warto zadbać o bezpieczeństwo. Te informacje są ostrzeżeniem przed realnym zagrożeniem - prosimy o ostrożność!
18.08.2021r.
Wakacyjne zajęcia w Domu Kultury w Nietkowie
13.08.2021r.
Otoczenie parku już przygotowane do dożynek
11.08.2021r.
Zapraszamy na Dożynki Gminne do Nietkowa
Prezentacje wokalne naszej najzdolniejszej młodzieży, występy zespołów śpiewaczych, zmagania sportowe to zaledwie część atrakcji jakie przygotował Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Czerwieńsku w ramach Dożynek Gminnych, które w roku bieżącym odbędą się w Nietkowie. 14. sierpnia, o godz. 13:30, mszą św. w naszym kościele, rozpoczną się uroczyste obchody Święta Plonów 2021. Po poświęceniu wieńców, korowód przemaszeruje do parku. Tutaj odbędzie się tradycyjny ceremoniał dożynkowy, podczas którego Starostowie Dożynek przekażą symboliczny bochen chleba na ręce gospodarza gminy, Burmistrza Czerwieńska Piotra Iwanusa. Rozstrzygnięty zostanie tradycyjny konkurs, na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Niezwykłą gratką, będzie z pewnością koncert dożynkowy, pod tytułem: „Cuda…, wianki”. To dwuczęściowe, ludowe, energetyczne i barwne widowisko muzyczne z elementami stylizacji, kostiumami ludowymi i piosenkami z repertuaru zespołów Mazowsze i Śląsk (w pierwszej części). Druga część widowiska, to muzyczna podróż dookoła świata, w rytmach najpopularniejszych i najbardziej charakterystycznych dla różnych krajów. Obfitość aktorskich scen, tańca, śpiewu, pięknej barwy i techniki głosu w towarzystwie instrumentalistów: wiolonczelistki i pianisty, okraszone żartem, pozytywną energią i dobrym humorem.
Nieodłącznym punktem programu dożynkowego jest Turniej Gmin Partnerskich - to już 20. edycja - w którym drużyny poszczególnych sołectw partnerskich zmagać się będą w różnych, zabawnych konkurencjach sportowych i artystycznych. Nie zabraknie atrakcji dla dzieci - będą dmuchane zamki, pyszne lody, cukrowa wata i zabawy w stogu siana. Do tańca porwie zespół „Alibi” z programem „HITY PRL Od Krawczyka do Jantarki”. Ich program jest utrzymany w klimacie polskich utworów z lat 70-tych i 80-tych XX. wieku. Wielkie przeboje i zapomniane piosenki, wśród których są ballady Stana Borysa, hity Krzysztofa Krawczyka, przeboje Anny Jantar, a także nieco już zakurzony, filmowy motyw muzyczny z repertuaru Andrzeja Rosiewicza. Całość dopełni pełen humoru dialog z publicznością. W części finałowej programu pojawia się… NIESPODZIANKA! Wieczór zakończy dyskoteka plenerowa.
09.08.2021r.
Mamy nadzieję, że będzie lepiej - PIAST Iłowa vs. ODRA Nietków 1:0
06.08.2021r.
Otwarcie sklepu sieci LEWIATAN w Nietkowie
04.08.2021r.
Zmarł wieloletni proboszcz naszej parafii - ks. kan. dr Henryk Nowik
Dotarła do nas smutna wiadomość. W minioną niedzielę 1 sierpnia 2021 roku w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.
Z krótkiej notki biograficznej można się dowiedzieć, że ks. kan. dr Henryk Nowik urodził się 23 grudnia 1933 roku w Dębowej Karczmie w powiecie Łuckim, w rodzinie Kazimierza i Marii. W roku 1947 wstąpił do Małego Seminarium Duchownego w Słupsku, które ukończył egzaminem dojrzałości w roku 1951. Następnie w latach 1951-57 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Gorzowie. 26 grudnia 1957 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Po święceniach studiował w Warszawie i Lublinie - tam otrzymał stopień doktora filozofii przyrody.
W latach 1967-71 był wikariuszem w Szczecinie Pogodnie, a w latach 1971-74 wikariuszem parafii pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze. W latach od 1974 r. do 1992 r. pełnił urząd administratora parafii pw. św. Wojciecha w Czerwieńsku. Z woli biskupa Pluty przystąpił w latach 1980-1981 do ruchu społecznego „Solidarność” i został kapelanem regionu. Z powodu swoich przekonań był inwigilowany przez aparat bezpieczeństwa. Był inicjatorem wielu działań na terenie Gminy Czerwieńsk i całego ówczesnego województwa zielonogórskiego. Był założycielem Uniwersytetu Związków Zawodowych w Zielonej Górze, pomysłodawcą powstania Sztandaru Zielonogórskiiego Regionu NSZZ „Solidarność”, utworzył Międzyparafialny Zespół Charytatywny w Czerwieńsku. Był też inicjatorem budowy w parku w Nietkowie Krzyża Niepodległości. Od roku 1992 do 2003 był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Smolnie Wielkim. W latach 1971-1988 był także wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu. Od 7 października 2003 roku przebywał na emeryturze w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze. W roku 2009 został uhonorowany tytułem Honorowego Obywatela Gminy Czerwieńsk, a w roku 2017 zaszczytną godnością Kanonika Rokiety i Mantoletu.
Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia, o godz. 11:00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze, a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część). Pozostanie w naszej pamięci jako osoba ciepła, serdeczna, oddana sprawom związkowym i służbie ludziom.
02.08.2021r.
Szansa na nowe mieszkania w Czerwieńsku
Na sesji Rady Miejskiej w czerwcu podjęto uchwałę inicjującą procedurę ubiegania się o dofinansowanie z budżetu państwa na budowę nowych mieszkań. Radni jednomyślnie zdecydowali o przystąpieniu Gminy Czerwieńsk do programu Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Wraz z innymi samorządami Gmina Czerwieńsk utworzy spółkę z o.o. pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Lubuskie Trójmiasto. Dzięki temu możliwa będzie budowa i wynajem mieszkań z przystępnym czynszem, przeznaczonych dla osób z niższym dochodem, dla których uzyskanie kredytu jest niemożliwe, albo znacząco obciążałoby budżet domowy.
Mieszkanie na wynajem w systemie SIM to oferta dla rodzin o średnich dochodach, które przekraczają limit pozwalający ubiegać się o mieszkanie komunalne z zasobu gminnego, lecz jednocześnie nie posiadają zdolności kredytowej, ani też nie zamierzają zaciągać długoterminowego zobowiązania w banku. Każda rodzina starająca się o mieszkanie zobligowana jest do wniesienia opłaty partycypacyjnej. Opłata ta w przypadku rezygnacji i opuszczenia mieszkania zostanie zreglamentowana i zwrócona wpłacającym.
Minimalna partycypacja zaplanowana jest na poziomie 10%, co w przypadku lokalu mieszkalnego o wartości 200 tyś. zł wynosi 20 tyś. zł. Dla rodzin, które przed objęciem mieszkania wpłacą partycypację w kosztach budowy, w wysokości minimum 20% będzie również możliwość wykupienia lokalu mieszkalnego na własność po okresie minimum 15 lat. Przewidywany czynsz w planowanych inwestycjach szacowany jest na poziomie między 10 - 12 zł/m² + koszty wywozu odpadów oraz media (woda, ścieki, energia elektryczna i gaz co i cwu) w zależności od indywidualnego zużycia. Podkreślić jednak należy, że rzeczywista stawka czynszu będzie znana dopiero po wyborze wykonawcy i uzależniona będzie od rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji. W zakresie realizowanych inwestycji istnieje również możliwość skorzystania z programu dopłat do czynszu z Funduszu Dopłat, które gmina może uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego. System dopłat do czynszu planowany jest w okresie pierwszych 15 lat trwania umowy najmu, a jego wysokość jest uzależniona od wielkości lokalu mieszkalnego i ilości zamieszkujących w nim osób.
Osoby zainteresowane przystąpieniem do programu i zdecydowane na podanie danych kontaktowych prosimy o wypełnienie załączonej ankiety i przekazanie jej do Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku, ul. Rynek 25, pokój nr 102 referat Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. Dostęp do ankiety: TUTAJ. Wystarczy wydrukować, wypełnić i złożyć w urzędzie gminy.