Rezonans - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

Zespół REZONANS


Zespół REZONANS powstał we wrześniu 2010 roku przy Wiejskim Domu Kultury w Nietkowie.
Zajęcia z dziećmi prowadzi zatrudniony przez MGOK w Czerwieńsku instruktor - p. Iwona Klamecka.

Skład zespołu to kilkunastoosobowa grupa młodzieży szkolnej, pełnej zapału i wiary w to, że odniosą sukces. Zespół debiutował na Przeglądzie Muzycznym "Wiolinowe Spotkania",  na którym otrzymał nominację do przeglądu powiatowego. Początki działania dały pierwsze osiągnięcia. Pierwszym sukcesem zespołu było wyróżnienie na Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku oraz wyróżnienie na muzycznym przeglądzie Piosenki Ludowej w Pieskach. W grudniu 2011 roku z powodzeniem zespół występował na świątecznym koncercie w Zielonej Górze.

Kolejne sezony to ciężka praca nad nowym repertuarem i duże zmiany w składzie osobowym. Zespół zdobywał też kolejne doświadczenia sceniczne. W Gościeszowicach odbył się XVII. Lubuski Festiwal Zespołów i Grup Śpiewaczych "Pejzaż muzyką malowany". Na festiwalu Gminę Czerwieńsk reprezentował REZONANS, wykonując trzy utwory: "Ciupazecka", "Jednego wieczora" oraz "Takiego Janicka". Za swój występ zespół nagrodzony został tytułem Laureata Przeglądu. Udany koncert miał też miejsce podczas obchodów Partnerskich Dni Czerwieńska, a na XVI Festiwalu Grup Śpiewaczych w Trzcielu "Szparagowe Żniwa" zespół wyśpiewał sobie wyróżnienie. REZONANS występował również na Ogólnopolskim Festiwalu Folkloru "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie.

Rok 2015 to pasmo sukcesów. Zespół otrzymał nominację do Powiatowego  Przeglądu Piosenki Dziecięcej "Pro Arte". Publiczność entuzjastycznie przyjęła występy podczas Dni Czerwieńska, Biesiadzie Nietkowskiej, a na Festiwalu "Mundurowo na ludowo" w Górzynie spośród 27. zespołów REZONANS wyśpiewał sobie II miejsce. Tytuł LAUREATA otrzymał na festiwalu "Szparagowe Żniwa" w Trzcielu, a w Pieskach zajął miejsce na podium - to spore wyróżnienie.
W lipcu zespół odbierał zasłużone gratulacje za zdobycie tytułu LAUREATA na Ogólnopolskim Festiwalu "Ziemia i Pieśń" w Szprotawie i za II miejsce na Festiwalu Piosenki "Śpiewamy na ludowo" w Tarnowie. Udział w Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim na długo pozostanie w pamięci członków zespołu, bo REZONANS zdobył tam Grand Prix Festiwalu, a kilkudniowy pobyt nad morzem był miłą nagrodą za ciężką pracę.

W roku 2016 REZONANS zdobył Grand Prix i zwyciężył w X. Festiwalu Piosenki Biesiadnej w Czerwieńsku. Zdobył tytuł LAUREATA festiwalu "Szparagowe Żniwa" w Trzcielu i II miejsce na Przeglądzie Twórczości w Skwierzynie.
Sezon 2017 rozpoczął się od udanych występów w eliminacjach Lubuskiego Festiwalu Piosenki i nominacji do finału wojewódzkiego, ciepło przyjętych występów na Dni Czerwieńska, wyróżnienia w Gościeszowicach i kolejnego już tytułu LAUREATA festiwalu "Szparagowe Żniwa" w Trzcielu. Na zaproszenie organizatorów, w czerwcu, REZONANS wystąpił w Budachowie na Święcie Pierogów. Dużym osiągnięciem roku 2017 było zdobycie I miejsca oraz Złotej Fanfary na XII Festiwalu "Mundurowo na Ludowo" w Górzynie, a także tytułu LAUREATA na festiwalu w Pieskach.

2018 rok jest kontynuacją działań artystycznych. Zespół zdobył wyróżnienie na XXI. Festiwalu "Szparagowe Żniwa" w Trzcielu, wyróżnienie na VII. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Ludowej w Nowej Soli "CEPELIADA '2018" i I miejsce na VIII. Festiwalu Współczenej Kultury Ludowej "Swojskie Granie i Śpiewanie" w Leśnej. 1 lipca 2018 roku odbył się XVI. Festiwal "Muzyczne Spotkania z Folklorem" w Pieskach (gmina Międzyrzecz). Jury nie miało wątpliwości i REZONANS zdobył tam tytuł Laureata. Wraz z tytułem otrzymał Voucher na 6 godzin nagrania w studiu Miedzyrzeckiego Domu Kultury. 7  lipca zespół dał świetny występ na powitanie Flisu Odrzańskiego w Nietkowie, a już następnego dnia, na VI. Festiwalu "Śpiewajmy na Ludowo" w Górzynie, został doceniony przez jury, które przyznało zespołowi I miejsce. Na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim REZONANS zdobył II miejsce w swojej kategorii.

Drobne nieporozumienia doprowadziły do zasadniczych zmian w składzie zespołu, nastąpiła wymiana dzieci i 2019 rok rozpoczął się od ciężkiej pracy nad nowym repertuarem i odtworzeniem zdolności koncertowych zespołu.
Jakie to przyniesie efekty będzie można zobaczyć w nadchodzącym sezonie koncertowym.


Wróć do spisu treści