listopad 2020 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

LISTOPAD 2020

30.11.2020r.
Pożegnanie z parafianami księdza Grzegorza i księdza Łukasza

27.11.2020r.
Zaszczytne wyróżnienia z okazji 30-lecia Samorządu Terytorialnego
W trudnych czasach brak jest możliwości przeprowadzenia jakichkolwiek uroczystości. Dotyczy to również obchodów 30-lecia Samorządu Terytorialnego. Gmina Czerwieńsk ma spore i niepodważalne osiągnięcia w regionie i dlatego Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus wystąpił do Zrzeszenia Gmin Województwa Lubuskiego o wyróżnienie działań nietuzinkowych osobowości samorządowych. Zrzeszenie przyznało dwa medale pamiątkowe dla osób, które miały wyjątkowy wpływ na rozwój naszej gminy w minionym 30-leciu.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej te medale zostały uroczyście wręczone panu Leszkowi Jędrasowi (przewodniczącemu Rady Miejskiej w latach 2002-2018) oraz panu Andrzejowi Sibilskiemu (radaktorowi naczelnemu miesięcznika "Czerwieńsk - U NAS"). Wyróżnieni w sposób wyjątkowy zapisali się na kartach historii samorządu Gminy Czerwieńsk i za to - wraz z medalami - otrzymali serdeczne podziękowania, wiązanki kwiatów i gromkie brawa.

24.11.2020r.
30 lat historii miesięcznika "Czerwieńsk - U NAS"
Tak, czas płynie bardzo szybko, a 30 lat regularnej działalności wydawniczej to szmat czasu. W naszym otoczeniu zaszły ogromne zmiany - na kartach gazety zapisywana jest historia Gminy Czerwieńsk. Samorządowa gazeta „Czerwieńsk - U NAS” była świadkiem i swoistą kroniką tych zmian, dając ich trwałe świadectwo. Od początku istnienia wydawcą „Czerwieńsk - U NAS” jest Rada Miejska w Czerwieńsku.
Redakcja miesięcznika to grupa wielkich entuzjastów utrwalania najważniejszych wydarzeń w gminie. Zawsze też na łamach gazety można było znaleźć najistotniejsze informacje dotyczące działalności Rady Miejskiej w Czerwieńsku i Burmistrza Czerwieńska. Wszystko to składa się na rzeczywisty obraz funkcjonowania naszej lokalnej społeczności w minionych latach. Jubileusz 30-lecia działalności to świetna okazja do złożenia podziękowań dla wszystkich osób tworzących Redakcję miesięcznika „Czerwieńsk - U NAS”, z redaktorem naczelnym Andrzejem Sibilskim na czele, redaktorem Jackiem Gębickim, redaktorem Dariuszem Grześkowiakiem, sekretarzem redakcji Aliną Juncewicz oraz wszystkich autorów współpracujących z Redakcją przez te lata. O wielu faktach z działalności samorządu oraz wydarzeniach lokalnych możemy się dowiedzieć już tylko z wydań miesięcznika „Czerwieńsk - U NAS”. To kronikarski sposób zapisu naszej najnowszej historii.
Podsumowanie 30 lat działalności Redakcja uczciła okolicznościowym wydaniem książki pt. "Nasze trzydziestolecie". Podobnie jak wydania gazety jest to publikacja zbiorowa pod redakcją Andrzeja Sibilskiego. Jak pisze Redakcja we wstępie: Mamy nadzieję, że na stronach tej publikacji nasi wierni czytelnicy odnajdą choćby cząstkę tych wspomnień i wzruszeń, których my doznaliśmy, kartkując roczniki "U NAS", by zebrać i przypomnieć sobie minione lata, wydarzenia, dyskusje na łamach, a przede wszystkim ludzi, z którymi współpracowaliśmy, czy uwiecznialiśmy ich dzieje lub opinie.” Wydana książka jest teleekspresowym skrótem historii gazety „Czerwieńsk - U NAS”, pełnym faktów, wydarzeń, wspomnień i anegdot. W bardzo atrakcyjnym układzie, pełnym barwnych materiałów archiwalnych i zdjęć, autorzy opisują swoją działalność wydawniczą na kanwie naszych gminnych wydarzeń i faktów. Książka bez wątpienia jest godna polecenia, bo misja gazety jest wciąż aktualna, a mieszkańcy oczekują kolejnego, estetycznie wykonanego, tradycyjnego wydania naszej samorządowej gazety.
Cała Redakcja, wszyscy razem, tworzą wielką wartość dla naszej lokalnej społeczności. Dziękujemy za te 30 lat i prosimy o „jeszcze.

21.11.2020r.
Zimowe utrzymanie dróg w Nietkowie
Powoli zbliża się okres zimowy. Warto przypomnieć podstawowe informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg gminnych i drogi powiatowej w Nietkowie. Zadanie to będzie realizować firma Usługi Transportowe Roman Antkowiak. Firma ta podpisała stosowną umowę z Gminą Czerwieńsk i z Zarządem Dróg Powiatowych. Drogę wojewódzką utrzymuje Rejon Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
Wszystkie drogi gminne i powiatowe w granicach Gminy Czerwieńsk utrzymywane będą w V standardzie zimowego utrzymania dróg. To oznacza, że "jezdnia będzie odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony będzie co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, jezdnia będzie posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu." Ponadto przewiduje się dopuszczalne odstępstwa od stanu nawierzchni opisanego standardu z określeniem czasu w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte. I tak, PO USTANIU OPADÓW - śnieg luźny ma być usunięty do 16 godzin; śnieg zajeżdżony może występować; zaspy powinny być usunięte do 24 godzin.
Wszelkie uwagi, zdarzenia kryzysowe i interwencje należy kierować do wykonawcy pod numer telefonu 691-362-691. Uwagi i interwencje, zwłaszcza dotyczące utrzymania chodników wzdłuż działek gminnych i przystanków autobusowych, należy zgłaszać do Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku - telefon nr 68 327-85-65. Ponadto, przy braku połączenia na powyższe numery, interwencje można zgłaszać pod numerem telefonu 781-802-605 (telefon alarmowy gminy - czynny 24h). Swoje uwagi można też zgłosić poprzez aplikację e-usterka (dostępna jest na stronie internetowej urzędu gminy), a także poprzez kontakt mailowy na adres referatu urzędu gminy: gkm@czerwiensk.pl. Życzymy mieszkańcom łagodnej zimy i jak najmniej powodów do podejmowania interwencji.

19.11.2020r.
Przystań rzeczna w Nietkowie po przejściu wielkiej wody

16.11.2020r.

Zwycięski remis w Nietkowie - ODRA vs. STILON 1:1
Odra po ciężkim boju urywa punkt drużynie STILON Gorzów. O tym, że mecz będzie bardzo ciężki było wiadomo już przed samym meczem. ODRA, osłabiona brakiem 4 podstawowych zawodników, miała bardzo ciężkie zadanie do wykonania. Trener Mirosław Nowakowski pewnie nie spał całą noc, aby poukładać odpowiednio skład. No, i dał radę!
Pierwsza połowa toczyła się na bardzo wysokich obrotach, z dużym zaangażowaniem obu zespołów. Niestety, to drużyna gości pierwsza trafia do siatki i tak pozostaje do końca pierwszej połowy. Druga cześć spotkania do około 60 minuty wyglądała podobnie... do czasu kiedy nasz bramkarz popełnia błąd i fauluje zawodnika STILONU - otrzymuje czerwoną kartkę. Niestety, na ławce rezerwowych brakuje drugiego bramkarza i trener Nowakowski podejmuje ryzykowną decyzję: rękawice zakłada obrońca Gracjan Kudła. Od tego momentu gra toczyła się pod dyktando gości, chociaż ODRA od czasu do czasu odgryzała się pojedynczymi akcjami z kontry. Przełom następuje na 10 minut przed końcem regulaminowego czasu. Po pięknej akcji Łukasz Kaczorowski podaję piłkę do Dawida Leoszko, który umieszcza ją w siatce STILONU i mamy remis 1:1 !!! Mimo przedłużenia czasu przez sędziego o ponad 4 minuty wynik do końcowego gwizdka już się nie zmienia. Ufff...

13.11.2020r.

Czy powstanie przystanek na obwodnicy kolejowej Czerwieńska?
Lubuski Urząd Marszałkowski zgłosił do Ministerstwa Infrastruktury potrzebę budowy czterech nowych przystanków kolejowych w Zielonej Górze. Pomysł będzie teraz opiniowany pod kątem przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.
Wydawać by się mogło, że to informacja mało ciekawa dla mieszkańców Czerwieńska, czy Nietkowa, a wręcz irytująca osoby zainteresowane przejazdami PKP, ale szczegóły podejmowanych działań są bardzo obiecujące. Według planów przedstawionych przez urząd marszałkowski nowe przystanki PKP miałyby pojawić się różnych częściach Zielonej Góry. Pierwszy - przy przejeździe kolejowym na drodze nr 279 w Łężycy. Mówiąc „po naszemu”: to przystanek po prawej stronie przy przejeździe kolejowym na drodze w kierunku m. Wysokie. No właśnie, tak przebiega podział administracyjny pomiędzy Gminą Czerwieńsk a dzielnicą Zielona Góra - Nowe Miasto. Potrzeba wybudowania takiego przystanku ma wielu zwolenników. Za tym rozwiązaniem przemawia fakt, że potencjalnie może on ułatwić dostęp do transportu kolejowego nie tylko zielonogórzanom, ale także mieszkańcom Czerwieńska i okolicznych miejscowości.
Drugi przystanek mógłby powstać przy przejeździe kolejowym na ulicy Przylep-Handlowa. Pociągi mogłyby się także zatrzymywać we wschodniej części Zielonej Góry przy wiadukcie na ul. Kętrzyńskiej, a ostatni z proponowanych przystanków miałby się znaleźć przy ul. Bananowej na Zaciszu.
Pomysł wybudowania tych przystanków nie jest czymś nowym. Mówi się o nich od wielu lat. Nowoczesne szynobusy idealnie się nadają na tzw. miejski tramwaj, który mógłby połączyć Sulechów, Zieloną Górę i Nową Sól. Dodatkowe przystanki mogłyby mieć wiaty podobne do tych, które są na przystankach miejskiej komunikacji. Takie rozwiązanie spowodowałoby, że część osób przesiadłaby się z aut do szynobusu. Potrzeba budowy peronów w obrębie miasta Zielona Góra została zgłoszona w ramach spotkań konsultacyjnych dotyczących opracowywania studiów wykonalności dla projektu "Prace na ciągu C-E 59 - odcinek Grabiszyn - Rzepin". Obecnie trwa opracowanie tej dokumentacji na zlecenie PKP PLK SA. Czy potrzeby mieszkańców będą uwzględnione w przygotowywanej dokumentacji dowiemy się za rok. Studium będzie gotowe pod koniec 2021 roku i umożliwi przygotowanie projektu, który wskaże szczegółowe rozwiązania. Prace budowlane planowane są do realizacji w nadchodzącej perspektywie finansowej, a ich zakres będzie uzależniony m.in. od możliwości pozyskania środków.

10.11.2020r.
Narodowe Święto Niepodległości - wydanie '2020

07.11.2020r.
Pomocne informacje w trudnych czasach

05.11.2020r.

Ograniczenia, ograniczenia, ograniczenia...
Od dnia 03.11.2020r. Urząd Gminy i Miasta w Czerwieńsku - zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2. listopada 2020 roku - przechodzi na pracę zdalną. Ten tryb pracy będzie obowiązywać do 4. grudnia. Urzędnicy będą pracować zdalnie w takim zakresie, jak to jest możliwe, a urząd będzie wykonywać swoje zadania. W komórkach organizacyjnych zapewniona jest ciągłość funkcjonowania.
W związku z obecną sytuacją epidemiczną oraz rosnąca liczbą przypadków zakażeń wirusem COVID-19, mając na celu ochronę zdrowia i bezpieczeństwo mieszkańców, kasa urzędu gminy jest zamknięta do odwołania. W związku ze zbliżającym się ustawowym terminem do regulowania należności z tytułu podatków i opłat lokalnych uprasza się o dokonywanie płatności w formie bezgotówkowej (przelewem) lub za pośrednictwem Poczty Polskiej.
Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku odbioru dowodu osobistego. Należy umówić się telefonicznie przed planowanym terminem jego odbioru pod nr tel. 68 327-82-95. Trzeba też pamiętać o konieczności zakrycia ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przed i po wyjściu z urzędu.
Spółka POMAK w trosce o bezpieczeństwo Klientów i Pracowników oraz ciągłości świadczonych usług do odwołania ogranicza bezpośrednią obsługę biurową. Tylko w pilnych sprawach prosi się o wcześniejszy kontakt telefoniczny w celu umówienia wizyty. Kontakt telefoniczny pod numerem: 68 327-85-62. Kasa spółki POMAK jest nieczynna. Zarząd Spółki prosi o wyrozumiałość i zastosowanie się do wdrożonych środków bezpieczeństwa.
Również Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej Zielona Góra Sp. z o. o. w związku z sytuacją epidemiczną i małą ilością pasażerów informuje, że od dnia 02.11.2020r. w dni robocze do odwołania zostają zawieszone kursy autobusowe na liniach: Zielona Góra - Czerwieńsk (o godz. 6.00, 8.40, 10.00, 21.25), Czerwieńsk - Zielona Góra (o godz. 6.30, 9.45, 11.05, 21.55), Zielona Góra - Laski o godz. 6.40, Laski - Zielona Góra o godz. 7.30.
Biblioteka Publiczna w Nietkowie otwarta jest w innych godzinach niż dotychczas i dostosowała swoje procedury wypożyczania książek do aktualnej sytuacji. Pod znakiem zapytania pozostaje dalsze funkcjonowanie i zajęcia w Domu Kultury w Nietkowie (prawdopodobnie od soboty bedzie zamknięty). Dzieci uczęszczają w miarę normalnie tylko do przedszkola. Uczniowie wszystkich klas Szkoły Podstawowej od poniedziałku będą realizować nauczanie zdalne (również klasy I-III). Życie staje się coraz trudniejsze...

03.11.2020r.
Na 100. urodziny transformator odzyskał dawną świetność

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści