listopad 2024 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

LISTOPAD 2024

30.11.2024r.

Zamontowano piłkochwyt na stadionie ODRY Nietków - wydatek z funduszu sołeckiego

28.11.2024r.

Badania dynamiczne wiaduktu na ul. Żwirowej w Nietkowie
Uwaga, uwaga!
Mieszkańcy Nietkowa z osiedla przy ul. Żwirowej w Nietkowie!

Na zlecenie PKP PLK Zielona Góra, w ramach przeglądu specjalnego wiaduktu, w sobotę - 30 listopada - zostaną przeprowadzone badania dynamiczne wiaduktu w ciągu ul. Żwirowej w Nietkowie.

Termin badania został wyznaczony w oparciu o konsultacje z kopalnią żwiru, która w sobotę nie pracuje.

Badania przeprowadzane będą w czasie przejazdu pociągów i będą wymagały chwilowych 15 minutowych zamknięć ruchu pod obiektem. Samochody w tym czasie będą kierowane na objazd ulicą przy cmentarzu komunalnym w Nietkowie (zaznaczony na czerwono na mapie).


25.11.2024r.

Policja radzi jak nie dać się oszukać "na węgiel"
Nowy sezon grzewczy oraz wzmożone zakupy węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań - zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Policja radzi, jak nie dać się oszukać.
Wzmożone zakupy węgla oraz jego cena to problem dla wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy trafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem. Oszustwami "na węgiel" zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. To doświadczeni stróże prawa, którzy znają nie tylko metody działań przestępców, ale też ich "potknięcia" podczas dokonywania oszustw, które wcześniej czy później doprowadzają do nich policjantów.
Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczyć eko-groszek, pellet lub węgiel po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty, lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym czasie. Takim sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania wpłaty zaliczki na wskazane konto.
Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa, jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują oszukać ludzi i spowodować, aby podjęli działanie zgodnie z ich zamierzeniami.
Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Oszuści bywają też bardziej zuchwali. Dla przykładu: mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Na początku wszystko wyglądało dobrze - towar został dostarczony i wyładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety opady deszczu pokazały, że przywieziony węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie...
Przestrzegamy przed "okazjami" przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy "w ciemno". Na grafice przedstawiamy siedem zasad jak nie dać się oszukać.


23.11.2024r.

Brak zimowego utrzymania dróg gminnych... Prosimy o ostrożność!

21.11.2024r.

Przystań rzeczna w Nietkowie dwa miesiące po przejściu fali powodziowej...

18.11.2024r.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie

Zapraszamy mieszkańców do prowadzonych w punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Punkty te zlokalizowane są w sześciu miejscowościach na terenie powiatu zielonogórskiego - w tym w Czerwieńsku. Harmonogram pracy punktów jest dostępny na ulotce informacyjnej.
Nieodpłatne wsparcie przysługuje osobom, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, w tym osobie fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniającą innych osób w ciągu ostatniego roku. Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie. Nieodpłatna mediacja może być prowadzona pomiędzy stronami dążącymi do polubownego rozwiązania sporu. Stroną inicjującą przeprowadzenie nieodpłatnej mediacji może być wyłącznie osoba uprawniona.
Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje:
1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej "osobą uprawnioną", o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowo-administracyjnym, lub
2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub
3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym, lub
4) nieodpłatną mediację, lub
5) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania i ryzyku związanym ze skierowaniem sprawy do sądu.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach oraz wsparcia w samodzielnym rozwiązywaniu problemu, w tym, w razie potrzeby, sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje w szczególności porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego. Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje również nieodpłatną mediację. Na porady obowiązują zapisy:
■ strona internetowa: zapisy-np.ms.gov.pl ; ■ e-mail: pomocprawna@powiat-zielonogorski.pl ; ■ telefon: 68 45 35 201 /poniedz.: 7:30-16:00, wtorek-czwartek: 7:30-15:30, piątek: 7:30-15:00/.

15.11.2024r.
Sołtys Nietkowa informuje...

W naszym sołectwie cały czas coś ciekawego się dzieje. W ostatnim czasie zakupiono nową witrynę chłodniczą do WDK i przeprowadzono postępowanie reklamacyjne mające na celu zdecydowaną poprawę działania dużej kuchenki w Domu Kultury. Po kilku wizytach serwisantów komfort pracy w kuchni naszego obiektu zdecydowanie uległ poprawie.

Działalność Wiejskiego Domu Kultury powoli wchodzi na właściwe tory. Jeszcze w listopadzie organizowana jest zabawa "Andrzejkowa" (brak już wolnych miejsc), a na początku grudnia (dokładnie: 03.12.2024 roku, od 17:00) prowadzone będą w WDK bezpłatne "Aniołkowe" warsztaty świąteczne - warto w nich uczestniczyć. Spotkanie z Mikołajem 6 grudnia cieszy się wielkim zainteresowaniem. Jest już zapisanych ponad 30 dzieci. Mimo tego, że Mikołaj jest bardzo zajęty tego dnia, to będzie bardzo ciekawe popołudnie w naszym Domu Kultury.

Wśród bieżących spraw sołeckich - pomimo wielu aktów dewastacji altany - utrzymywany jest porządek na placu zabaw. Kończy się zbiórka 4. raty podatku od mieszkańców w formie inkasa. Wpłaty u Sołtysa nie cieszą się jednak dużym zainteresowaniem. Zmieniono miejsce jednej tablicy informacyjnej. Została usytuowana przy przystanku autobusowym. Przeprowadzono jej remont i odświeżono wygląd. Mamy nadzieję, że przez kolejne lata będzie dobrze służyć mieszkańcom. Po 12 latach i po zdecydowanych zabiegach Sołtysa poprawiono wentylację w kotłowni WDK. Teraz użytkowanie pieca centralnego ogrzewania (gaz) uległo zdecydowanej poprawie. Ponadto na wniosek mieszkańców do urzędu gminy w Czerwieńsku zostały przekazane sprawy dotyczące fatalnego stanu nawierzchni ulicy Żwirowej (poparte dokumentacją fotograficzną) oraz sprawa braku wiaty przystankowej na ul. Kościuszki (przystanek: Przy Bocznej). Na ten czas brak jest jakiejkolwiek odpowiedzi urzędu w tych sprawach. Zgłoszenia dotyczące nieświecących lamp oświetlenia drogowego zostały szybko przekazane do ENEA i załatwione pozytywnie. Martwi aktualnie brak informacji na temat zimowego utrzymania dróg gminnych. Wielu mieszkańców dopytuje się o tą sprawę. Mamy już połowę listopada, a z informacji uzyskanych od radnych wynika, że nie tylko nie wiadomo jak zgłaszać uwagi w tej kwestii, ale nawet nie ma wybranego wykonawcy tego zadania w naszej gminie. Niestety, wygląda to na wpadkę organizacyjną...


12.11.2024r.
Podsumowanie sezonu wędkarskiego '2024

Jak co roku, na stronie internetowej Nietkowa podawaliśmy informacje dotyczące zawodów wędkarskich naszego koła SUMIK. Pogoda oraz poziom Odry w tym sezonie sprzyjał rywalizacji wędkarzy i zezwalał na przeprowadzenie zawodów z cyklu Grand Prix. Kolejny sezon dobiegł już końca i mimo fali powodziowej przyszedł czas na podsumowanie klasyfikacji generalnej rywalizacji w roku 2024.
Z przyjemnością informujemy, że po podliczeniu wszystkich punktów uzyskanych w poszczególnych zawodach k
lasyfikację generalną seniorów wygrał kol. Wiesław Budzyń, drugie miejsce zajął kol. Janusz Bogulak, a trzecie miejsce - kol. Ireneusz Wilczak. W sezonie prowadzono też klasyfikację juniorów. W ten sposób promowane jest wędkarstwo wśród młodzieży. W tej rywalizacji zwyciężył Bartosz Wilczak, drugie miejsce przypadło Patrykowi Sajdakowi, a trzecie miejsce zajął Adam Zaboklicki. Pełna klasyfikacja Grand Prix '2024 - zarówno wśród seniorów, jak i juniorów - dostępna jest tutaj.

Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach otrzymali piękne, pamiątkowe puchary. Gratulujemy wszystkim uczestnikom rywalizacji Grand Prix i zapraszamy do rywalizacji w przyszłym sezonie. Zawody wędkarskie to atrakcyjna forma spędzania wolnego czasu przez mieszkańców.


09.11.2024r.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dla przedszkolaków
Wiele ciekawych zajęć realizowanych jest w Przedszkolu Niepublicznym w Nietkowie. Ostatnio nasze przedszkole zostało zakwalifikowane do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - to bardzo ciekawy program, uchwalony przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce.
Właśnie w związku z tym projektem 07. listopada 2024 roku odbyło się spotkanie w Domu Kultury w Nietkowie z p. Sołtysem Krzysztofem Smorągiem, prezesem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa, podczas którego dzieci wysłuchały "Legendy o Lechu, Czechu i Rusie". To legenda opisująca powstanie naszego państwa. Dzieci w skupieniu i z dużym zainteresowaniem wysłuchały interpretacji p. Sołtysa. Czytanie legend nie tylko rozwija wyobraźnię, ale też świetnie wspomaga ogólny rozwój i zainteresowania dzieci. Po wysłuchaniu legendy i krótkiej rozmowie o przeczytanym tekście przedszkolaki wyrecytowały poznane w przedszkolu wiersze patriotyczne i pochwaliły się znajomością wiedzy o naszym państwie. Robiły to z wielką radością i zaangażowaniem. Rodzice mogą być dumni ze swoich pociech. Rośnie nam nowe pokolenie patriotów. Takie spotkania są wielką wartością i na długo pozostają w pamięci. Dziękujemy za dobrą promocję czytelnictwa.


07.11.2024r.

Akcja "Szkoła do hymnu" w Nietkowie

05.11.2024r.

Wyraźne pogorszenie nawierzchni ulicy Żwirowej - sprawa zgłoszona do urzędu gminy

04.11.2024r.
Spotkanie z wilkami to nie powód do paniki
Co jakiś czas pojawiają się komunikaty o obecności wilków na naszym terenie. Wywołuje to czasem niezdrowe emocje, a przecież wilki nie są groźne dla człowieka, nie atakują! Nie ma zatem potrzeby podejmować działań odstraszających. Zwierzęta te, kiedy zorientują się, że w pobliżu są ludzie, same dyskretnie odchodzą.
Przypadkowe spotkania z dzikimi wilkami to nie powód do paniki. Zwierzęta są zajęte swoimi sprawami. Zdarza się jednak, że mogą zwrócić uwagę na człowieka, aby ocenić czy grozi im niebezpieczeństwo. Taka sytuacja dla wielu osób nie jest komfortowa, są jednak sposoby, aby skłonić wilki do ucieczki. Jak się zachować w takiej sytuacji? Można unieść ręce i machać nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna, a wilki poczują twój zapach. Można też klaskać w dłonie i jednocześnie pokrzykiwać głośno, ostrym tonem. To pozwoli się zorientować wilkom, że mają do czynienia z człowiekiem, przed którym czują respekt. W działaniach tych chodzi o to, by zapach i głos człowieka dotarł do wilków, które podobnie jak psy są głównie „węchowcami”, mają też doskonały słuch, natomiast w dzień widzą słabiej niż ludzie.
Co zrobić jeśli zwierzęta, zwłaszcza bardzo młode wilki, ociągają się z odejściem? W tej sytuacji rzucaj w ich stronę przedmiotami, które masz w zasięgu ręki: szyszkami, grudami ziemi lub patykami. To na pewno skłoni je do ucieczki. Jeśli na spacerze towarzyszy ci biegający swobodnie pies, to właśnie on może być obiektem zainteresowania wilków, a nie ty. Psa trzeba natychmiast zapiąć na smyczy i prowadzić przy nodze. To kilka prostych porad dotyczących niespodziewanego spotkania z wilkami. Przypominamy: wilki nie są groźne dla człowieka.


02.11.2024r.

Uczniowie z Lasek pozdrawiają burmistrza i radnych... i czekają na wiatę przystankową

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:            stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage fb:       Nietków.pl
Telefon do Sołtysa Nietkowa: +48 453630945
Wróć do spisu treści