LISTOPAD 2023
29.11.2023r.
Spotkanie z wilkami to nie powód do paniki
Co jakiś czas pojawiają się
komunikaty o obecności wilków na naszym terenie. Wywołuje to czasem niezdrowe
emocje, a przecież wilki nie są groźne dla człowieka, nie atakują! Nie ma zatem
potrzeby podejmować działań odstraszających. Zwierzęta te, kiedy zorientują
się, że w pobliżu są ludzie, same dyskretnie odchodzą.
Przypadkowe spotkania z dzikimi
wilkami to nie powód do paniki. Zwierzęta są zajęte swoimi sprawami. Zdarza się
jednak, że mogą zwrócić uwagę na człowieka, aby ocenić czy grozi im
niebezpieczeństwo. Taka sytuacja dla wielu osób nie jest komfortowa, są jednak
sposoby, aby skłonić wilki do ucieczki. Jak się zachować w takiej sytuacji?
Można unieść ręce i machać nimi szeroko w powietrzu. To sprawi, że twoja
sylwetka będzie lepiej widoczna, a wilki poczują twój zapach. Można też klaskać
w dłonie i jednocześnie pokrzykiwać głośno, ostrym tonem. To pozwoli się
zorientować wilkom, że mają do czynienia z człowiekiem, przed którym czują
respekt. W działaniach tych chodzi o to, by zapach i głos człowieka dotarł do
wilków, które podobnie jak psy są głównie „węchowcami” i mają doskonały słuch,
natomiast w dzień widzą słabiej niż ludzie.
Co zrobić jeśli zwierzęta,
zwłaszcza bardzo młode wilki, ociągają się z odejściem? W tej sytuacji rzucaj w
ich stronę przedmiotami, które masz w zasięgu ręki: szyszkami, grudami ziemi
lub patykami. To na pewno skłoni je do ucieczki. Jeśli na spacerze towarzyszy
ci biegający swobodnie pies, to właśnie on może być obiektem zainteresowania
wilków, a nie ty. Psa trzeba natychmiast zapiąć na smyczy i prowadzić przy
nodze. To kilka prostych porad dotyczących niespodziewanego spotkania z
wilkami. Przypominamy: wilki nie są groźne dla człowieka.27.11.2023r.
Przygotowania imprezy andrzejkowej w WDK. Kto był, ten wie... - było świetnie.
23.11.2023r.
Uroczyste obchody Złotych Godów w Gminie Czerwieńsk
W dniu 21. listopada 2023 roku, podczas ceremonii obchodów Złotych Godów mieszkańców Gminy Czerwieńsk, miało miejsce uroczyste wręczenie Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Medal ten jest polskim, cywilnym odznaczeniem państwowym, które nadane zostało parom małżeńskim z Gminy Czerwieńsk przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Podczas ceremonii medalami zostały odznaczone pary, które w 1973 roku zawarły związek małżeński. Wśród wyróżnionych par nie zabrakło małżeństw z Nietkowa. Odznaczeni zostali: Jadwiga i Stefan Wysoccy, Grażyna i Stanisław Lęckowscy oraz Elżbieta i Józef Śliwińscy. Uroczystego aktu dekoracji medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie dokonał Burmistrz Czerwieńska Piotr Iwanus z Kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego Cecylią Szofer oraz Przewodniczącym Rady Miejskiej w Czerwieńsku Krzysztofem Smorągiem. Jubilatom wręczono odznaczenia państwowe Prezydenta RP, pamiątkowe dyplomy, kwiaty oraz słodkie upominki. W imieniu władz samorządowych Burmistrz życzył jubilatom długich i pogodnych lat życia w jak najlepszym zdrowiu i zadowoleniu, w niegasnącej miłości otoczenia bliskich, w pomyślności, szczęściu oraz radości wspólnego życia. Przekazał też słowa uznania pod adresem odznaczonych par, podziękowania za godne i długie życie małżeńskie oraz za piękny przykład dla młodych pokoleń. Ta miła uroczystość wpisuje się na trwałe w kalendarz imprez gminnych.
20.11.2023r.
Miły wieczór w MGOK dedykowany Seniorom
17.11.2023r.
Patriotyczna akademia uczniów SP Nietków "Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata"
16.11.2023r.
System wartości przekazywany jest dzieciom od najmłodszych lat - koncert patriotyczny
14.11.2023r.
Będą pieniądze za wysoką frekwencję w wyborach
Jedną z ostatnich decyzji rządu Mateusza Morawieckiego przed złożeniem dymisji była autopoprawka do ustawy budżetowej, która przeznacza ponad 1 miliard złotych na akcję profrekwencyjną. Do projektu ustawy budżetowej na 2024 rok wprowadzono poprawki dotyczące zapewnienia środków na akcję profrekwencyjną w związku z wyborami do Sejmu i Senatu, które przeprowadzono 15. października bieżącego roku. Tak wynika z komunikatu kancelarii prezesa rady ministrów.
W rządowej autopoprawce wskazano zapewnienie środków na finansowanie akcji związanej z wyborami parlamentarnymi do Sejmu i Senatu - w nowej rezerwie celowej z przeznaczeniem na działalność kół gospodyń wiejskich, orkiestr dętych oraz klubów sportowych, w gminach o wielkości do 20 tysięcy mieszkańców, w kwocie ok. 1 mld 70 milionów złotych.
Podjęta przez rząd decyzja będzie miała pozytywne konsekwencje finansowe dla naszej gminy. W wyborach do Sejmu i Senatu - według oficjalnych danych opublikowanych na stronie Państwowej Komisji Wyborczej - w Gminie Czerwieńsk frekwencja wyniosła 72,43%. Oczywiście jest to wynik średni, bo np. w Sycowicach frekwencja wyniosła 52,43%, w Nietkowicach - 58,45%, w Laskach - 79,80%, a w Płotach aż 80,50%. Do uzyskania bonusa kwalifikuje wynik uśredniony gminy. Wynik frekwencyjny Gminy Czerwieńsk uprawnia do skorzystania z dwóch bonusów frekwencyjnych, które ogłosił Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Pierwszy to 250 tys. zł na działalność kół gospodyń wiejskich, a drugi to 250 tys. zł na lokalne kluby sportowe. Z radością przyjmujemy taką informację. Te pieniądze z pewnością przydadzą się naszym lokalnym organizacjom i wpłyną korzystnie na ich funkcjonowanie. Powoli można już szykować listę zakupów.
11.11.2023r.
Gminne uroczystości Święta Niepodległości w Czerwieńsku
08.11.2023r.
Nowa nawierzchnia DW 279 robi dobre wrażenie
06.11.2023r.
Zimowe utrzymanie dróg w Nietkowie
Powoli zbliża się okres zimowy. Warto przypomnieć podstawowe informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg gminnych i drogi powiatowej w Nietkowie (od kościoła w kierunku Lasek). Zadanie to w sezonie 2023/2024 będzie realizować spółka POMAK, która podpisała już stosowną umowę z Gminą Czerwieńsk. Drogę wojewódzką nr 279 utrzymywać będzie Rejon Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze.
Wszystkie drogi gminne i powiatowe w granicach Gminy Czerwieńsk utrzymywane będą w V standardzie zimowego utrzymania dróg. To oznacza, że "jezdnia będzie odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony będzie co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, jezdnia będzie posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu." Ponadto przewiduje się dopuszczalne odstępstwa od stanu nawierzchni opisanego standardu z określeniem czasu w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte. I tak: PO USTANIU OPADÓW - śnieg luźny ma być usunięty do 16 godzin; śnieg zajeżdżony może występować; zaspy powinny być usunięte do 24 godzin.
Wszelkie uwagi, zdarzenia kryzysowe i interwencje należy kierować do wykonawcy pod numer telefonu 68 327-85-62, a poza godzinami pracy interwencje można zgłaszać pod numerem telefonu 781-802-605 (telefon alarmowy - czynny 24h/7dni w tygodniu). Uwagi i interwencje, zwłaszcza dotyczące utrzymania chodników wzdłuż działek gminnych i przystanków autobusowych, można też zgłaszać do Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku - telefon nr 68 327-85-65. Ponadto, przy braku połączenia na powyższe numery, swoje uwagi można też zgłosić poprzez aplikację e-usterka (dostępna jest na stronie internetowej urzędu gminy), a także poprzez kontakt mailowy na adres urzędu gminy: drogi@czerwiensk.pl. Życzymy mieszkańcom łagodnej zimy i jak najmniej powodów do podejmowania interwencji.