listopad 2022 - www.nietkow.pl

POLUB NOWY
fanpage Nietków.pl
Przejdź do treści

LISTOPAD 2022

29.11.2022r.

Sołectwo kontynuuje remont ogrodzenia Domu Kultury


26.11.2022r.
Dobra informacja dla uczniów dojeżdżających do szkół w Zielonej Górze
To jest dobra informacja dla uczniów, wszystkich mieszkańców Nietkowa, i nie tylko. Od 11 grudnia 2022r. wchodzi w życie nowy rozkład jazdy PKP. W tym rozkładzie ujęte już jest codzienne kursowanie pociągów na trasie Zielona Góra-Czerwieńsk-Krosno Odrzańskie-Gubin. Bardzo istotna jest informacja, że o godzinie 7:12 ze stacji w Nietkowie będzie odjeżdżać pociąg do Zielonej Góry. Przyjazd na dworzec PKP w Zielonej Górze planowany jest na 7:30, a to oznacza, że pojawia się dla uczniów (i nie tylko) realna alternatywa dojazdu do szkoły. Przejazd szynobusem zajmie tylko 18 minut i pozwoli szybko dotrzeć do centrum przesiadkowego przy dworcu PKP, skąd autobusami MZK można na godzinę 8:00 dotrzeć do szkół.
Mieszkańcy zgłaszają duże problemy z punktualnym dojazdem autobusów PKS na dworzec w Zielonej Górze. Mimo tego, że punktualnie odjeżdżają z przystanków w Nietkowie, w samej Zielonej Górze "łapią" od kilku do kilkunastu minut opóżnienia. Remont wiaduktu przy elktrociepłowni, zmiana trasy przejazdu autobusów na ul. Batorego oraz korki w porannych godzinach szczytu nie ułatwiają pracy kierowcom PKS. Często dochodzi do opóźnień autobusów, a w konsekwencji uczniowie spóźniają się do szkół. Teraz będzie łatwiej. PKP stanowi dobrą alternatywę dojazdu nawet, gdy rano trzeba dotrzeć na przystanek PKP. Szynobus odjeżdżać będzie 20 minut później z Nietkowa (o 7:12) niż autobus PKS (o 6:50). Oczywiście to jest również dobra informacja dla wszystkich zainteresowanych dojazdem z Lasek, czy z Czerwieńska.
PKP Polskie Linie Kolejowe pozytywnie reagują na  inicjatywę przywrócenia kolejowych połączeń pasażerskich na linii  Zielona Góra - Gubin - granica państwa (linia kolejowa nr 358). Trasa nie będzie już wykorzystywana tylko w ruchu towarowym - za spore pieniądze została przystosowana do przejazdów pociągów pasażerskich. Dzięki tej inwestycji, po 20 latach przerwy, podróżni zyskają dogodne połączenia kolejowe. Tworzą się więc nowe - długo wyczekiwane - możliwości dojazdu do Zielonej Góry dzięki codziennym połączeniom PKP.

23.11.2022r.

Uroczystości Dnia Seniora w WDK Nietków       - fotorelacja dostępna w galerii zdjęć


21.11.2022r.
Zimowe utrzymanie dróg w Nietkowie
Powoli zbliża się okres zimowy. Pierwsze opady śniegu pokryły białym puchem nawierzchnię dróg i zrobiło się ślisko. Warto przypomnieć podstawowe informacje dotyczące zimowego utrzymania dróg gminnych, drogi powiatowej w Nietkowie (ul. Kościuszki od parku w kierunku Lasek) oraz drogi wojewódzkiej nr 279 (ul. Kościuszki od wjazdu do Nietkowa do przystanku PKP). Zadania te w sezonie 2022/2023 będą realizować trzy podmioty: spółka POMAK, która podpisała już stosowną umowę z Gminą Czerwieńsk na odśnieżanie wszystkich dróg gminnych, podmiot wyłoniony przez Powiatowy Zarząd Dróg do odśnieżania drogi od parku w kierunku Lasek oraz podmiot utrzymujący drogę wojewódzką nr 279 (odpowiedzialny za to zadanie jest Rejon Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze).
Wszystkie drogi gminne i powiatowe w granicach Gminy Czerwieńsk utrzymywane będą w V standardzie zimowego utrzymania dróg. To oznacza, że "jezdnia będzie odśnieżona, w miejscach zasp odśnieżony będzie conajmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, jezdnia będzie posypana na odcinkach decydujących o możliwości ruchu." Ponadto przewiduje się dopuszczalne odstępstwa od stanu nawierzchni opisanego standardu z określeniem czasu w jakim skutki danego zjawiska atmosferycznego powinny być usunięte. I tak: PO USTANIU OPADÓW - śnieg luźny ma być usunięty do 16 godzin; śnieg zajeżdżony może występować; zaspy powinny być usunięte do 24 godzin.
Wszelkie uwagi, zdarzenia kryzysowe i interwencje na drogach gminnych należy kierować do wykonawcy pod numer telefonu 68 327-85-62, a poza godzinami pracy interwencje można zgłaszać pod numerem telefonu 781-802-605 (telefon alarmowy - czynny 24h/7dni w tygodniu). Bez względu na to, czy dana droga jest gminna, powiatowa, czy wojewódzka, uwagi i interwencje, zwłaszcza dotyczące utrzymania nawierzchni jezdni, chodników i przystanków autobusowych, należy zgłaszać do Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku - osobiście lub telefonicznie 68 327-85-65 (w godzinach pracy urzędu). Ponadto swoje uwagi można też zgłosić poprzez aplikację e-usterka (dostępna jest na stronie internetowej urzędu gminy), a także poprzez kontakt mailowy na adres urzędu gminy: drogi@czerwiensk.pl. Życzymy mieszkańcom łagodnej zimy i jak najmniej powodów do podejmowania interwencji.

18.11.2022r.

Policja radzi jak nie dać się oszukać "na węgiel"
Rozpoczynający się sezon grzewczy oraz problemy z zakupem węgla to okazja dla oszustów. Przestępcy stosują różne metody działań - zamieszczają w internecie oferty węgla od nieistniejących firm, pobierają zaliczki i znikają, a nawet sprzedają pomalowane na czarno kamienie. Wszystko po to, aby wyłudzić pieniądze od osób chcących zakupić opał. Policja radzi, jak nie dać się oszukać.
Trudności w zakupie węgla oraz jego rosnąca cena to problem wielu osób. Niestety podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży możemy trafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą nas atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. Niestety w rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem. Oszustwami "na węgiel" zajmują się policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą. To doświadczeni stróże prawa, którzy znają nie tylko metody działań przestępców, ale też ich "potknięcia" podczas dokonywania oszustw, które wcześniej czy później doprowadzają do nich policjantów.
Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie - ofercie na opał z zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje nam dostarczyć eko-groszek, pellet lub węgiel po okazyjnej cenie po wpłacie przez nas całej kwoty, lub zaliczki, a reszta ewentualnej zapłaty odbędzie się przy odbiorze. Niestety pomimo dokonania przelewu węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Może się zdarzyć, że wspomniani wcześniej sprzedawcy zastosują metodę bez zaliczki, lecz wtedy dowiadujemy się, że nasze zlecenie będzie zrealizowane w późniejszym czasie. Takim sposobem oszuści zachęcają nas mimo wszystko do dokonania wpłaty zaliczki na wskazane konto.
Kolejnym sposobem wykorzystywanym przez oszustów jest podszywanie się pod strony firm zajmujących się sprzedażą opału. Phishing, bo o nim tutaj mowa, jest popularnym typem ataków opartych na podszywaniu się pod strony internetowe, wiadomości e-mail lub SMS. Sposób ten polega na tym, że przestępcy internetowi próbują oszukać ludzi i spowodować, aby podjęli działanie zgodnie z ich zamierzeniami.
Cyberprzestępcy, podszywając się między innymi pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod firmy zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić nasze dane do logowania np. do kont bankowych lub używanych przez nas kont społecznościowych, czy systemów biznesowych. Oszuści bywają też bardziej zuchwali. Mieszkanka Zawiercia zakupiła węgiel w atrakcyjnej cenie od internetowego sprzedawcy. Na początku wszystko wyglądało dobrze - towar został dostarczony i wyładowany nawet przed czasem, a kobieta za niego zapłaciła. Niestety opad deszczu pokazał, że przywieziony węgiel to nic innego, jak pomalowane na czarno kamienie...
Przestrzegamy przed "okazjami" przy zakupie opału. Bądźmy ostrożni, sprawdzajmy sprzedawców i nie płaćmy "w ciemno". Na grafice przedstawiamy siedem zasad jak nie dać się oszukać.


15.11.2022r.

Powiatowy Lekarz Weterynarii będzie szkolił rolników
Takie szkolenia nie są realizowane zbyt często. Z przyjemnością informujemy więc o wydarzeniu, które będzie miało miejsce w Domu Kultury w Nietkowie 16. listopada 2022 roku. Od godziny 12:00 rozpocznie się szkolenie prowadzone przez Powiatowego Lekarza Weterynarii w Zielonej Górze. Tematyka tego szkolenia bedzie związana z ubojem zwierząt na własny użytek, ubojem z konieczności, zagadnieniami ochrony przed ASF oraz ochrony przed ptasią grypą. Zagadnienia te powinny zainteresować rolników posiadających zwierzęta gospodarskie.
Ubój z konieczności zwierząt gospodarskich kopytnych poza rzeźnią dotyczy sytuacji, gdy zdrowe zwierzę, np. świnia, krowa, czy koń, ulegnie wypadkowi (np. złamie kończynę, kręgosłup, lub ulegnie innemu urazowi), który uniemożliwia mu naturalne poruszanie się i tym samym transport do rzeźni. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności należy jak najszybciej wezwać lekarza weterynarii zajmującego się leczeniem zwierząt gospodarskich, który stwierdzi czy zwierzę powinno być leczone, czy poddane ubojowi z konieczności. Między innymi o takich aspektach hodowli zwierząt będzie mówił na szkoleniu Powiatowy Lekarz Weterynarii w Zielonej Górze. Ponadto omówione zostaną sprawy ASF oraz ochrona przed ptasią grypą. W imieniu organizatorów zapraszamy do WDK w Nietkowie wszystkich zainteresowanych.


12.11.2022r.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości


10.11.2022r.

Komunikat w sprawie preferencyjnego zakupu węgla
Mieszkańcy Gminy Czerwieńsk mogą składać wnioski o zakup preferencyjny paliwa stałego od poniedziałku 14 listopada 2022 roku. Wniosek można złożyć w Urzędzie Gminy i Miasta w Czerwieńsku, ul. Rynek 25, 66- 016 Czerwieńsk:
  • osobiście w Sekretariacie Urzędu Gminy i Miasta w Czerwieńsku w poniedziałek 08:00-16:00, wtorek - piątek w godz. 07:00-15:00;
  • wysłać pocztą tradycyjną na wyżej wskazany adres urzędu gminy;
  • elektronicznie - za pośrednictwem platformy e-PUAP.  
Druki wniosków dostępne już są na stronie internetowej urzędu gminy. Z uwagi na wyjątkowo krótki termin ewentualnej realizacji dostaw (do 31 grudnia 2022 r.) uprasza się o niezwłoczne składanie wniosków.
Zgodnie z  art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych do dokonania zakupu jest uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym, która spełnia warunki uprawniające do dodatku węglowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym (Dz.U. poz. 1692 i 1967) oraz złoży oświadczenie, że wnioskodawca ani żaden członek jego gospodarstwa domowego, na rzecz którego jest dokonywany zakup preferencyjny, nie nabyli paliwa stałego na sezon grzewczy przypadający na lata 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości takiej, jak określona w przepisach wydanych na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy (to jest: 1,5 tony do dnia 31 grudnia 2022 r.)
Jedno gospodarstwo domowe może nabyć łącznie 3 tony węgla - maksymalnie: 1,5 t do 31 grudnia 2022r. i 1,5 t od 01 stycznia 2023r.
W wyniku trudnych rozmów i negocjacji jakie Burmistrz Czerwieńska prowadził ze składami węglowymi, mieszkańcy będą mogli nabywać węgiel w cenie 1830,00 zł brutto za tonę. Cena nie zawiera jednorazowej usługi transportu surowca ze składu do gospodarstwa domowego. Dystrybucją węgla na terenie Gminy Czerwieńsk - na podstawie stosownej umowy - zajmie się skład węgla w Czerwieńsku przy ul. Młyńskiej 4. Prosimy o przekazywanie tej informacji do wszystkich osób zainteresowanych preferencyjnym zakupem węgla od Gminy Czerwieńsk.


08.11.2022r.

Korzystne zmiany w zasadach przyznawania dodatku węglowego
Kilka dni temu weszły w życie znowelizowane przepisy o dodatku węglowym, które mają rozwiązać problem "jeden adres - jeden dodatek”. To oczywiście oznacza nowe obowiązki dla samorządu gminnego, ale przecież w efekcie te dodatkowe działania służą naszym mieszkańcom. Ustawa węglowa, która określa zasady dystrybucji węgla przez gminy, znowelizowała także przepisy dotyczące dodatku węglowego.
Zgodnie z dotychczasowymi przepisami w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe, wszystkim im przysługiwał tylko jeden dodatek, a dostawał go ten, kto wystąpił o niego jako pierwszy. Takie brzmienie przepisów sprawiło, że dodatku nie mogły otrzymać np. rodziny ogrzewające się oddzielnymi piecami.
Konieczna stała się nowelizacja przepisów. W myśl już obowiązującej ustawy, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 roku nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych, burmistrz przyznaje dodatek węglowy w drodze decyzji administracyjnej, jeżeli po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego ustalił zamieszkiwanie pod jednym adresem w odrębnych lokalach kilku gospodarstw domowych oraz wykorzystywanie przez te gospodarstwa oddzielnego lub współdzielonego źródła ogrzewania. Z tego wywiadu środowiskowego musi zostać sporządzona notatka służbowa.
Burmistrz będzie również dokonywał wpisu źródła ciepła do centralnej ewidencji emisyjności budynków, jeżeli źródło nie było wcześniej zgłoszone do tej ewidencji, bez konieczności składania odpowiedniej deklaracji. Jeden dodatek węglowy w takim przypadku będzie przysługiwał wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkujących w tym lokalu.
Zgodnie z nowymi przepisami burmistrz będzie mógł przyznać dodatek węglowy z urzędu. „W przypadku posiadania informacji wskazujących, że osoba, która nie złożyła wniosku o wypłatę dodatku węglowego, spełnia warunki jego przyznania, wójt, burmistrz albo prezydent miasta może przeprowadzić wywiad środowiskowy w celu ustalenia prawa do tego dodatku”.
Dodatek węglowy to jednorazowe świadczenie pieniężne w wysokości 3000,- zł mające zrekompensować wzrost cen węgla i uchronić najbiedniejszych obywateli przed ubóstwem energetycznym. Nowelizacja weszła już w życie, a Ośrodek Pomocy Społecznej w Czerwieńsku przyjmuje nowe wnioski od mieszkańców i udziela kompleksowych wyjaśnień w tym zakresie.


07.11.2022r.

ODRA Nietków pokonana na własnym stadionie
ODRA Nietków w sobotę straciła pierwsze w tym sezonie punkty na własnym boisku. W meczu na szczycie piłkarskiej IV ligi - po emocjonującym i zaciętym meczu - przegrała z Polonią Słubice 1:3.
To był najciekawiej zapowiadający się pojedynek weekendu w IV lidze. ODRA to wicelider tabeli i zarazem drugi najskuteczniejszy zespół ligi lubuskiej. Z kolei Polonia Słubice zajmowała czwarte miejsce i przy okazji mogła pochwalić się tym, że traci najmniej bramek. Rozegrany w sobotę (5 listopada) mecz na szczycie naprawdę mógł się podobać. Goście ze Słubic postanowili od początku przejąć inicjatywę i prowadzić grę na własnych warunkach. Na dzień dobry Oliwier Begier z rzutu wolnego trafił w poprzeczkę. W 27 minucie było już 1:0 dla przyjezdnych. Po dotknięciu piłki ręką przez Sławomira Danyłę sędzia podyktował rzut karny, który pewnym strzałem na bramkę zamienił Begier. Role się odwróciły i to ODRA musiała konstruować atak pozycyjny. A rywale tylko czyhali na kontrę. I doczekali się w 44 minucie, kiedy w polu karnym ODRY świetnie znalazł się Rafał Gronostaj, podwyższając na 2:0.
Po przerwie ODRA solidnie przycisnęła, stwarzając coraz większe zagrożenie dla Polonii. Efektem był gol kontaktowy, zdobyty przez Fabiana Tomaszewskiego po akcji i podaniu Dominika Skrzyńskiego. W tym momencie piłkarze Polonii zostali lekko przyciśnięci, ale absolutnie nie poddali się. Po krótkim szoku szybko odpowiedzieli szarżą Gronostaja, który pięknie wyłożył piłkę, a Daniel Stadie ustalił wynik spotkania na 1:3.
Przegrana w meczu na szczycie, w dodatku przed własną publicznością, boli podwójnie. Trzeba wyciągnąć wnioski i grać swoje. Do końca sezonu jeszcze dwa mecze - trzymamy kciuki.


04.11.2022r.

Teatr Idy Ochockiej gościł w murach WDK Nietków         - więcej zdjęć w galerii


02.11.2022r.
Teren arboretum leży w obszarze NATURA 2000
Dolina Środkowej Odry to kraina wielu gatunków ptaków związanych z mozaiką siedlisk wodnych i bagiennych, a także terenów otwartych oraz rozległych lasów łęgowych. W skali Europy obszar ten jest szczególnie istotny dla dla ochrony populacji 14 gatunków ptaków uznanych w Unii Europejskiej za rzadkie i zagrożone. Gatunkami, dla których ochrony wyznaczono obszar NATURA 2000, tak zwanymi "przedmiotami ochrony" są: trzmielojad, kania ruda, kania czarna, błotniak stawowy, derkacz, rybitwa białowąsa, zimorodek, rybitwa białoskrzydła, dzięcioł średni, cyranka, płaskonos, łabędź krzykliwy, gęś zbożowa oraz krzyżówka. Do głównych zagrożeń obszaru należy zaliczyć pogorszenie jakości lub stopniowy zanik siedlisk gatunków ptaków na skutek niekorzystnych zmian zachodzących w obrębie reżimu hydrologicznego doliny rzeki Odry, a także ograniczenie powierzchni terenów otwartych łąk i pastwisk w wyniku braku ich ekstensywnego użytkowania lub zmiany na grunty orne.
Ochrona obszaru i ptaków na nim bytujących polega na podejmowaniu działań obejmujących m.in. zapewnienie ekstensywnego użytkowania łąk i pastwisk, ochronę najstarszych fragmentów lasów łęgowych i zadrzewień, a także zrównoważoną gospodarkę wodną uwzględniającą potrzeby wszystkich gatunków ptaków, dla których dolina Odry stanowi miejsce i przestrzeń do życia.

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail:             stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fanpage FB:      Nietków.pl
Telefon do Sołtys Nietkowa: +48 509 412 393
Wróć do spisu treści