kwiecień 2018 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści
KWIECIEŃ 2018

30.04.2018r.

Czarni Żagań pokonani przez ODRĘ Nietków 4:3. To był trudny mecz...


28.04.2018r.

Przygotowania do Dnia Flagi w Nietkowie

Ciekawą lekcję patriotyzmu przeprowadzono w Punkcie Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Nietkowie. W ramach zajęć uczestnicy projektu Lepsze Jutro pod kierunkiem instruktorek Mini Bambini uszyli polskie flagi. Było to spore wyzwanie dla całej grupy, ale zadanie zostało zrealizowane „na szóstkę”. Uszyto kilkadziesiąt flag dla mieszkańców Nietkowa. Flagi trafiły już w ręce właścieli posesji i za kilka dni będą się pięknie prezentować na budynkach mieszkańców Nietkowa. Apelujemy o włączenie się w akcję wywieszania flag państwowych i przypominamy, że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypada 2 maja.


25.04.2018r.

Powstanie droga rowerowa wzdłóż Odry - będzie przebiegać przez Gminę Czerwieńsk
Za trzy lata ma powstać Blue Velo – droga rowerowa wzdłuż całej Odry, łącząca polsko-czeską granicę z Bałtykiem. Odrzańska Trasa Rowerowa będzie przebiegać przez 25 gmin na terenie pięciu województw - śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Cała trasa będzie miała blisko tysiąc kilometrów. Droga rowerowa będzie biec po obu stronach rzeki.
Projekt „Blue Velo – Odrzańska Trasa Rowerowa” ma być realizowany w czterech etapach. Trasa nie tylko połączy wszystkie nadodrzańskie miasta w Polsce, ale też będzie integrowała się z niemieckim systemem tras rowerowych. Przy trasie mają powstać punkty obsługi rowerzystów, w których będzie można naprawić rower, odpocząć i dowiedzieć się więcej o atrakcjach znajdujących się w najbliższej okolicy.
Blue Velo będzie wzorowana na innych, istniejących już trasach rowerowych w Europie - między innymi tych biegnących wzdłuż Łaby, Dunaju czy Renu. Mamy sporo zabytków w Polsce. Część z nich jest położona wzdłuż Odry i jej dopływów, więc droga rowerowa będzie doskonałą okazją do promocji regionu i lokalnych atrakcji. Odrzańską Trasą Rowerową najprawdopodobniej będzie można podróżować już wiosną 2021 roku. Realizacja tak dużego przedsięwzięcia będzie przebiegała etapami i będzie wymagała dużo czasu, ale mamy nadzieje, że efekt będzie spektakularny - na miarę XXI wieku.

23.04.2018r.

Wizytacja kanoniczna Księdza Biskupa Pawła Sochy

20.04.2018r.

Rozpoczęcie sezonu wędkarskiego


Już w najbliższą niedzielę rano - 22 kwietnia 2018r. - odbędą się zawody koła wędkarskiego SUMIK w Nietkowie na rzece Odrze. Zawody te rozpoczynają długo oczekiwany nowy sezon wędkarski oraz coroczną rywalizację wędkarzy. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od 6:00 do 6:30.
Wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2018 koła wędkarskiego SUMIK -
ZAPRASZAMY.


18.04.2018r.

Kolory wiosny zawitały u nas na dobre

16.04.2018r.

Walka z uciążliwymi meszkami

Tuż przed świętami przeprowadzono badania wód kanału Zimny Potok zmierzające do oceny stanu populacji meszek oraz do określenia skutecznych działań ograniczających populację tych owadów. Te działania są relizowane systematycznie już od wielu lat. W wyniku analizy wyników zaproponowano wprowadzenia do wód Zimnego Potoku właściwego larwicydu na odcinku od Czerwieńska - poprzez Nietków - do Lasek. Z punktu widzenia skuteczności tych działań opryski należało tak zaplanować, aby objąć nimi zanurzone kamienie w strefie brzegowej kanału. Na zlecenie Gminy Czerwieńsk, kilka dni po świętach zadanie wykonał Zakład Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji Krzysztof Piotrowski z Przylepu. Zastosowano preparat Vecto Bac 12AS, który działa na larwy meszek i komarów. Liczymy, że te działania będą skuteczne i meszki nie będą w tym roku występowały w ilościach powodujących irytację i zdenerwowanie mieszkańców.


14.04.2018r.

Ruszyła budowa kaplicy na cmentarzu w Nietkowie

12.04.2018r.

Wiosenne utrapienie strażaków


Wczesną wiosną trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają podmuchy wiatru, które często przenoszą ogień na pobliskie lasy oraz zabudowania. W takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Płonące trawy w przydrożnych rowach oraz w pobliżu linii kolejowej to także zagrożenie dla kierowców i podróżnych.


Ziemia na „wypaleniskach” wbrew temu, co sądzą zwolennicy wypalania traw staje się jałowa. Ogień hamuje przyswajanie azotu z powietrza oraz proces gnicia pozostałości roślinnych, które tworzą urodzajną warstwę gleby. Przy wypalaniu giną mrówki. Owady te ułatwiają rozkład masy organicznej i wzbogacają warstwę próchnicy, „przewietrzają” glebę, a jedna ich kolonia może zniszczyć do 4 milionów szkodliwych owadów rocznie. W pożarach traw giną też biedronki, zjadające mszyce. Ogień uśmierca dżdżownice, które mają pozytywny wpływ na strukturę gleby. Płomienie i dym zabijają pszczoły, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Wypalona łąka potrzebuje kilku lat na regenerację. Płomienie niszczą miejsca bytowania zwierzyny łownej - kuropatw, zajęcy, a nawet saren, jeleni czy dzików. W pożarach traw ginie wiele pożytecznych zwierząt.

Praktycznie codziennie słychać odgłosy syren jadących do pożaru strażaków. To wielkie utrapienie służb i konieczność prowadzenia kosztownych akcji. A przecież tych pożarów nie wywołują krasnoludki...

09.04.2018r.

Przypominamy: zbiórka odpadów wielkogabarytowych 27. kwietnia
Przypominamy, że w kwietniu na terenie całej gminy odbędzie sie zbiórka odpadów wielkogabarytowych oraz zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny należy wystawić najlepiej dzień wcześniej od daty ich odbioru przez firmę TONSMEIER, w miejscu widocznym  przed posesją. Odbiór tych odpadów dla Nietkowa i Borynia zaplanowany jest na piątek, 27 kwietnia 2018 roku.
Odpady wielkogabarytowe to odpady, które ze względu na swoje rozmiary i masę nie mogą być zbierane do pojemników na odpady komunalne lub worków do selektywnej zbiórki. Są to np. meble  (stoły, krzesła, szafy), wózki dziecięce, materace, pierzyny, rowery i inny sprzęt domowy o dużych rozmiarach. Trzeba jednak pamiętać, że do odpadów wielkogabarytowych nie zalicza się: odpadów budowlanych, sanitarnych, urządzeń elektrycznych i elektronicznych, ram okiennych, drzwi, elementów ogrodzenia, części samochodowych. Takich odpadów można pozbyć się w Mobilnym Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (MPSZOK), który jest usytuowany w Czerwieńsku - na terenie spółki POMAK. Jest on czynny raz w tygodniu (we wtorki) od 13:00 do 16:00.

07.04.2018r.

W Nietkowie rozpoczęły się wiosenne porządki

03.04.2018r.

Można już w ogródkach szukać zwiastunów wiosny

Copyright by Krzysztof Smorąg

Strona prowadzona jest społecznie pod patronatem Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa
Adres do korespondencji: Dom Kultury w Nietkowie, ul. Tadeusza Kościuszki 87, 66-016 Nietków
Kontakt e-mail: stronanietkowa@o2.pl

Za pośrednictwem fb:   nietkow.pl
Sołtys Nietkowa:    +48 509 412 393
Wróć do spisu treści