kwiecień 2017 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

KWIECIEŃ 2017

28.04.2017r.

Sesja Rady Miejskiej w Czerwieńsku

W środę obradowała Rada Miejska w Czerwieńsku. Jeszcze przed rozpoczęciem obrad w ratuszu pojawił się przewodniczący Rady Miejskiej z... Sulechowa, który przekazał radnym zaproszenia na wspólne posiedzenie rad miejskich dotyczące apelu o budowę mostu w Pomorsku. Poinformował, że takie zaproszenie wystosował również do wszystkich parlamentarzystów z naszego województwa, władz wojewódzkich oraz mediów. Głównym celem takiego "nadzwyczajnego" posiedzenia jest wspólne stanowisko w tym ważnym dla naszych gmin temacie. W dotychczasowej historii samorządności wspólne posiedzenia rad są bardzo dużą rzadkością, a Rada Miejska w Czerwieńsku uczestniczyłaby w takim przedsięwzięciu po raz pierwszy. Przewodniczący Leszek Jędras otrzymał upoważnienie do prowadzenia uzgodnień organizacyjnych w celu właściwego przygotowania wspólnego posiedzenia rad miejskich.

W trakcie sesji z przyjemnością można było wysłuchać informacji Burmistrza Czerwieńska z działalności w okresie międzysesyjnym. Z przyjemnością, bo wielomiesięczne zabiegi i wysiłki organu wykonawczego o finansowy montaż ambitnych przedsięwzięć inwestycyjnych zostały zwieńczone sukcesem. W ostatnim czasie rozstrzygnięto przetargi i przystąpiono do etapu realizacji następujących przedsięwzięć: 1. Informatyzacja urzędu gminy (7 aplikacji ułatwiających mieszkańcom kontakt i załatwianie spraw w urzędzie gminy) - termin realizacji do końca października 2017r.; 2. Budowa ścieżki rowerowej łączącej Zieloną Górę poprzez Płoty i Czerwieńsk z Nietkowem - termin realizacji do 30.06.2018r.; 3. Rewitalizacja zabytkowego parku w Laskach - termin realizacji do 30.06.2018r.; 4. Termomodernizacja jedenastu obiektów użyteczności publicznej (w Nietkowie dotyczy to budynku WDK, remizy OSP oraz budynku szkoły podstawowej) - termin realizacji do 30.06.2018r. To bardzo poważne i kosztowne inwestycje, które realizowane będą z udziałem środków UE. Mało tego. Lokalna Grupa Działania wysoko oceniła projekt przygotowany przez urzędników naszej gminy i otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 150 tyś. złotych na zagospodarowanie terenu w okół przystani rzecznej w Nietkowie. Dawno Burmistrz Czerwieńska nie przekazywał radnym tak dobrych informacji.
Oczywiście te inwestycje znalazły swoje odzwierciedlenie w zmianach do budżetu gminy oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Czerwieńsk. Co jest zrozumiałe, uchwały te zostały podjęte jednogłośnie. W tej dobrej atmosferze jednogłośnie podjęto też wszystkie pozostałe uchwały przedłożone radzie.


26.04.2017r.

Wolontariat ma wiele twarzy

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa. U początku swojego istnienia wolontariat nie miał ram instytucjonalnych i polegał głównie na pomocy sąsiedzkiej. Z czasem zaistniał w licznych akcjach i organizacjach kościelnych, a  wreszcie - od 1990 roku - w organizacjach pozarządowych.

Ciekawa konferencja dotycząca zagadnień wolontariatu została zorganizowana w Gimnazjum w Czerwieńsku. Władze samorządowe, przedstawiciele Caritas, fundacji i stowarzyszeń oraz nauczyciele i uczniowie tej placówki oświatowej dzielili się swoimi doświadczeniami i wiedzą o niesieniu pomocy innym. Bardzo ładnie zaprezentowano dorobek wolontariatu w Gimnazjum. Na pochwałę zasługuje fakt, że wolontariuszami są też uczniowie pochodzących z Nietkowa. Główne hasło konferencji brzmiało: Bądź dobry jak chleb i na zakończenie uczestnicy mogli tego chleba spróbować.


23.04.2017r.

Festyn parafialny w Czerwieńsku


21.04.2017r.

Ciężka praca w studiu nagrań

Studio nagrań Polysound RCAK realizuje profesjonalne nagrania muzyczne. Jest dobrze wyposażone i nagrywa się w nim muzykę klasyczną, rozrywkową, folkową, ludową, muzykę do spektakli teatralnych i duże formy słowno-muzyczne. „Polysound” poprzez liczne sesje nagraniowe promuje dorobek muzyczny twórców Ziemi Lubuskiej. W ostatnich latach było  miejscem, w którym swój materiał nagrało wielu zdolnych artystów lubuskiej sceny muzycznej.

Właśnie w tym studiu, przed świętami, realizował nagrania zespół Nietkowianki. To cieżka praca i spory wysiłek. Zespół spędził w studiu wiele godzin, nagrywając kilkanaście piosenek. Cyfrowy zapis utworów w ciekawych aranżacjach jest elementem projektu "Muzyczne tradycje z Nietkowiankami" realizowanego przez Stowarzyszenie Mieszkańców Nietkowa. Efekty pracy zespołu będzie można usłyszeć na scenach lubuskich już w najbliższym sezonie. Zapraszamy!


19.04.2017r.

Rozpoczęcie sezonu wędkarskiego

Już w niedzielę - 23 kwietnia 2017 roku - odbędą się zawody koła wędkarskiego SUMIK w Nietkowie na rzece Odrze. Zawody te rozpoczynają nowy sezon wędkarski. Zapisy uczestników przy stawie "Czerepak" od 6:00 do 6:30.
Wpisowe: seniorzy 15 zł, młodzież 5 zł. Zawody te są wliczane do klasyfikacji Grand Prix 2017 koła wędkarskiego SUMIK -
ZAPRASZAMY.

Jednocześnie życzymy "wszystkiego najgorszego" wandalom, którzy zniszczyli ławki przy stawie na ul. Żwirowej. Te ławki społecznie wykonali wędkarze...


16.04.2017r.

Zdrowych i Wesołych Świąt Wielkanocnych!


14.04.2017r.

Tablica informacyjna WDK

Jeśli ktoś jeszcze nie zauważył, to informujemy, że przed naszym Domem Kultury pojawiła się nowa tablica informacyjna. Wysiłki pani Sołtys zwieńczone zostały sukcesem, co ważne - bez użycia pieniędzy z funduszu sołeckiego.
W nowej tablicy będą wywieszane informacje dotyczące wydarzeń kulturalnych oraz ogłoszenia z biblioteki tak, aby można je było odczytać bez konieczności wchodzenia na teren obiektu. Mieszkańcy będą teraz mieli dobry dostęp do informacji - wystarczy podejść do ogrodzenia. To przykład pozytywnej zmiany.

12.04.2017r.

Eliminacje powiatowe Lubuskiego Festiwalu Piosenki


W dniu wczorajszym zakończyły się prezentacje wokalne eliminacji powiatowych Lubuskiego Festiwalu Piosenki "Scena dziecięca". Eliminacje tego festiwalu cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno dzieci, jak i rodziców. Wystąpiło 40 wykonawców, w tym 2 duety i 3 zespoły, Jury w składzie: Przemysław Puchalski - RCAK, Jadwiga Macewicz, Marta Surowiec, Jolanta Matuszkiewicz przyznało wykonawcom nominacje i wyróżnienia. Bez względu na wynik każdy uczestnik otrzymał smaczną, słodką niespodziankę, a nominowani - drobne nagrody.
Różnorodność repertuaru była w tym roku wyjątkowo duża. Członkowie jury mieli sporo pracy i musieli zdecydować kto będzie reprezentować powiat zielonogórski w rywalizacji wojewódzkiej. Ostatecznie do finału wojewódzkiego jury nominowało: Patrycję Michalską ze Szkoły Podstawowej w Czerwieńsku, Wojtka Lebiodę z Przedszkola w Czerwieńsku, Noemi Śliwińską z Zespołu Szkół w Sulechowie i zespół wokalno-instrumentalny REZONANS z WDK w Nietkowie. To kolejne osiągnięcie zespołu i instruktora muzycznego - pani Iwony Klameckiej. Gratulujemy całemu zespołowi dobrego występu, trzymamy kciuki i życzymy powodzenia w finale wojewódzkim, który odbędzie się 12 maja w Świebodzinie.

09.04.2017r.

Palmy wielkanocne są różne, Niedziela Palmowa - jedna


06.04.2017r.

Termin otwarcia przystani na Odrze coraz bliżej

W sezonie po Odrze kursują statki „Zefir" i „Laguna", wpływają na nią także z Niemiec wycieczkowce pod szwajcarską banderą, odbywają się też różnego rodzaju regaty. Na rzece pojawiają się kilkunastoosobowe galery, kajaki, jachty, powstaje infrastruktura portowa, mariny i przystanie. Coraz więcej jest imprez związanych z Odrą. To szansa na ożywienie naszej rzeki i miejscowości, w których zlokalizowane są przystanie.

Z dużymi trudnościami realizowano projekt budowy 10 przystani rzecznych na Odrze. Szczęśliwie inwestycja dobiega końca i zbliża się czas ich otwarcia. Trwają ostatnie, kosmetyczne prace przed sezonem - widać to również w Nietkowie. Ekipa specjalistów odświeża powłoki malarskie elementów drewnianych przystani i porządkuje okoliczny teren. Obiekt nabiera ostatecznego wyglądu i blasku. Otwarcie przystani odbędzie się na początku maja i ma mieć w Nietkowie charakter uroczysty. O szczegółach poinformujemy jak tylko zostaną dograne szczegóły organizacyjne. Będzie to spora atrakcja dla mieszkańców i turystów.

03.04.2017r.

Na cmentarzu stoi już nowy krzyż


01.04.2017r.

Żółto-niebieskie bratki ozdobiły Nietków


Dziś jest r.
Wróć do spisu treści