grudzień 2017 - www.nietkow.pl

Przejdź do treści

AKTUALNOŚCI - ważne informacje i aktualne wydarzenia w Nietkowie

GRUDZIEŃ 2017

29.12.2017r.

Budżet Gminy Czerwieńsk na rok 2018 został uchwalony

Ostatnia w tym roku sesja Rady Miejskiej w Czerwieńsku obejmowała porządkiem obrad uchwalenie budżetu gminy na 2018 rok. Uchwała budżetowa, poprzedzona pracami komisji stałych Rady nad szczegółami zaplanowanych dochodów oraz wydatków, podczas sesji większych emocji i dyskusji nie wzbudziła. Została przyjęta jednomyślnie.

Budżet na przyszły rok jest prorozwojowy, ambitny, ale i rozważny. Zaplanowano w nim dużo oczekiwanych inwestycji i sporo wyzwań. Dla mieszkańców Nietkowa z uchwały budżetowej wynika kilka ciekawych spraw. Na przyszły rok zaplanowano zakończenie (rozliczenie) głębokiej termomodernizacji 11 obiektów, w tym naszego WDK, remizy OSP i budynku szkoły. Zakończy się długo oczekiwana budowa domu przedpogrzebowego (kaplicy) na cmentarzu, zaplanowano też środki finansowe na rozbudowę ścieżek rowerowych w naszej gminie, a jedna z nich łączyć będzie Czerwieńsk z Nietkowem. Przewidziano niemałe środki na rozbudowę oświetlenia ulicznego. Zaplanowano również pieniądze na zakup podnośnika koszowego do utrzymania zieleni oraz środki na modernizację nawierzchni dróg gminnych. Planowany jest zakup doposażenia siłowni plenerowej oraz nowych elementów placu zabaw na działkę rekreacyjną przy ulicy Kasprowicza i Kwiatowej (udział własny z funduszu sołeckiego Nietkowa). Dofinansowanie tego wydatku planowane jest ze środków Lokalnej Grupy Działania. Przyszłoroczny budżet obejmuje też ubieganie się o środki finansowe na realizację inwestycji rewitalizacji arboretum i parku w Nietkowie. Burmistrz Czerwieńska czyni starania o pozyskanie środków niezbędnych do ukończenia projektu "Szlakiem Rothenburgów w Gminie Czerwieńsk" i są duże szanse na skuteczne aplikowanie o sporą kwotę na ten cel już w przyszłym roku. W grę wchodzi 1 mln EURO, które można pozyskać z Europejskiej Współpracy Terytorialnej (EWT). Nasza gmina wniosek aplikacyjny ma już przygotowany.
Gmina Czerwieńsk spłaca terminowo swoje zobowiązania z lat poprzednich, a zdecydowana większość planowanych wydatków majątkowych opiera się na montażu finansowym przy współudziale środków bezzwrotnych, w tym z budżetu UE perspektywy finansowej 2014-2020. To tylko wybrane sprawy, które obejmuje swą objętością budżet gminy. Sama uchwała budżetowa to kilkadziesiąt stron dokumentu. Można się z nim zapoznać po opublikowaniu w Biuletunie Informacji Publicznej i znaleźć tam wszystkie szczegóły, które interesują czytelnika.


24.12.2017r.

Życzenia świąteczne


W ten świąteczny piękny czas, kiedy w domu pachnie las,
płyną nuty kolędowe, błyszczą bombki kolorowe,
w dzień Bożego Narodzenia złożyć chcemy Wam życzenia
zdrowia oraz pomyślności, a na co dzień moc radości!!!

Wesołych, pogodnych Świąt oraz radości i uśmiechu

każdego dnia w Nowym - 2018 - Roku

- życzy redakcja www.nietkow.pl


22.12.2017r.

Jasełka wprowadziły w świąteczny nastrój


19.12.2017r.

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Bardzo zawiłe, pełne niespodziewanych zwrotów, bywają historie opisujące życie zwykłych ludzi…
Sprawiedliwy wśród Narodów Świata to najwyższe izraelskie odznaczenie cywilne nadawane NIE-Żydom, jest przyznawane przez Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Jad Waszem w Jerozolimie. Medal i dyplom zostały powołane dekretem Knesetu w 1963 r. Na medalu widnieje pochodzący z Talmudu napis „Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat”. Kapituła instytutu pamięci Jad Waszem przyznaje wyróżnienie osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia ratowały Żydów z Holocaustu podczas II wojny światowej. Osoba uznana za Sprawiedliwego jest odznaczana specjalnie wybitym medalem noszącym jej imię i nazwisko, dyplomem honorowym i przywilejem wpisania nazwiska na Murze Honorowym w Ogrodzie Sprawiedliwych w Jad Waszem. Każda osoba, którą uznano za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, jest też uprawniona do otrzymania od Jad Waszem stosownego certyfikatu.
Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Rzeszowie 27 stycznia 2011 roku zostało odprawione nabożeństwo w intencji Polaków z Rzeszowszczyzny, zamordowanych za pomoc niesioną Żydom, oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć wraz z nimi. Wśród długiej listy zamordowanych Polaków byli: Stanisław i Franciszka Kurpiel z Leoncina k. Tarnawiec.
W okresie okupacji mieszkali oni z sześciorgiem dzieci w folwarku Leoncin. W 1942 r. spędzone zostało do majątku bydło pochodzące z kontyngentów. Do jego pilnowania skierowani zostali Żydzi z getta w Przemyślu. Nawiązali oni kontakt ze Stanisławem Kurpielem, który zgodził się ich ukrywać. Ogółem Kurpielowie pomagali około trzydzieściorgu Żydom. Początkowo Żydzi ukrywani byli w jednej kryjówce, która znajdowała się pod domem, ale w lecie 1943 r. Kurpielowie wybudowali następną kryjówkę - pod podłogą w stajni. Wejście znajdowało się pod żłobem, było sprytnie przykryte deską i zasypane słomą. Nie wiadomo, jak okupanci dowiedzieli się, że Kurpielowie ukrywają Żydów. Jedni twierdzili, że ktoś z mieszkańców zdradził, a inni, że Franciszka robiła w Przemyślu tak duże zakupy żywności i za wszystko płaciła gotówką, że wysłano za nią szpiega, który odprowadził ją pod sam dom i tu dokonał obserwacji. 21 maja 1944r. 20 ukraińskich policjantów otoczyło zabudowania Kurpielów. Z obławy udało się uciec jedynie dwóm żydowskim chłopcom. Nadanie odznaczenia było możliwe dzięki zeznaniom jednego z nich - mieszkającego w USA Josepha Fabiana. Stanisława i Franciszkę Kurpielów zabrano do więzienia gestapo w Przemyślu. Miesiąc później oboje zostali rozstrzelani w forcie w Lipowicy. Za swoją bohaterską postawę Stanisław i Franciszka Kurpiel zostali w 2010 roku pośmiertnie odznaczeni Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Dlaczego piszemy o tak odległych wydarzeniach?
Otóż, jak podaliśmy wcześniej, małżeństwo Kurpielów miało sześcioro dzieci. Jednym z nich jest córka Maria, którą zawierucha wojenna rzuciła w rejony zachodniej Polski. Została sierotą w wieku 13 lat. Po śmierci rodziców, przez jakiś czas mieszkała w Przemyślu. Był to dla niej trudny czas, dużo przeżyła i sama walczyła o przeżycie służąc u arystokracji. Prawdopodobnie tam też poznała swojego przyszłego męża. Mieszkali w rożnych miejscach... ale ostatecznie osiedlili się w PGRach k. Nietkowa (Boryń). Mieszkali tam do roku 1982, a następnie rodzina przeprowadziła się na Osiedle Słoneczne w Nietkowie, gdzie mieszkają do dnia dzisiejszego.
Cała rodzina jest zaskoczona wyróżnieniem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata przyznanym pośmiertnie dla Stanisława i Franciszki Kurpielów, bo nigdy o to nie zabiegali, a seniorka rodu rzadko opowiadała swoje wspomnienia o rodzicach i czasach dzieciństwa. Historia jednak jest sprawiedliwa i po wielu latach doceniła bohaterską postawę tych dwojga ludzi. Redakcja naszej strony z przyjemnością informuje, że 20 grudnia 2017r. odbędzie się uroczystość przekazania odznaczenia, dyplomu i certyfikatu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata dla pani Marii Tkaczyk (z domu Kurpiel). To prawdziwy powód do dumy dla całej rodziny pani Marii. Składamy gratulacje i wyrazy głębokiego szacunku.

16.12.2017r.

Rodzinne spotkanie przedświąteczne Niepublicznego Przedszkola w Nietkowie      - więcej zdjęć w galerii

15.12.2017r.

Spróbujcie zmieniać świat na lepsze
List w formie audiobooka
Zbliżamy się do końca 2017 roku. Zapewne dla każdego z nas był on inny. Odnosiliśmy sukcesy, ponosiliśmy porażki, coś nam się udało, a coś nie wyszło, z czegoś jesteśmy dumni,  a czegoś żałujemy. Kiedy pyta się ludzi pod koniec ich życia, czego najbardziej żałują, większość z nich odpowiada: Tego, co mogliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy… Wiem jedno, każdy z nas może i moim zdaniem powinien w miarę swoich możliwości zmieniać świat na lepszy. Czasami to niewiele kosztuje: dobre słowo, życzliwe spojrzenie, podanie pomocnej dłoni. Krótko mówiąc, udzielenie wsparcia tym, którzy go potrzebują. Daje to ogromną satysfakcję i poczucie, że życie ma sens, ponieważ możemy mieć wpływ na jego bieg.
Piszę do Was ten list, aby oznajmić, że to, o czym wspominam powyżej, także staje się moim udziałem. Próbuję zmieniać siebie i otaczającą mnie rzeczywistość na lepsze. Głęboko wierzę i doświadczam, że jest to możliwe. Jak każdy człowiek sam także potrzebuję wsparcia, zwłaszcza w tym, co robię dla innych. Aktualnie prowadzę kilka projektów...
Trudno to robić samemu, ale z pomocą innych ludzi staje się to możliwe. Chciałbym Was zaprosić do włączenia się w jedną z inicjatyw, dzięki którym wspólnie będziemy mogli zaobserwować zmianę na lepsze. Ufam, że jesteście ludźmi wielkiego serca. Nie zawsze macie czas i możliwość, aby pomagać samodzielnie. Komuś trzeba zaufać i pozwolić zmieniać świat na lepszy w swoim imieniu. Jeśli macie pragnienie niesienia pomocy, wybierzcie jedną z niżej podanych inicjatyw. Zgodnie z własnymi preferencjami możecie zostać ambasadorami konkretnej akcji.
OGRZEWANIE KOŚCIOŁÓW: Od czasu końca II wojny światowej nie działało w żadnym z kościołów naszej parafii ogrzewanie. Tak było do niedawna, ponieważ 18 listopada 2017 r. zakończyliśmy montaż instalacji grzewczych w każdym z kościołów. Koszt inwestycji to ponad 120.000 zł netto. Ogrzewanie w kościele założyłem z myślą o osobach starszych, chorych i dzieciach. Dzięki temu od późnej jesieni, poprzez zimę, aż wczesnej wiosny w kościele będzie ciepło! Mimo, iż cała inwestycja jest bardzo kosztowna, to ogrzewanie jest ekonomiczne. Koszt ogrzania kościoła i wiernych w ciągu trwania jednej z sześciu Mszy św. w niedzielę i Święta zamknie się średnio kwotą około 6,00 zł na godzinę. Jeśli możecie, pomóżcie mi w spłacie zobowiązań, które zaciągnęliśmy na ten cel.
ŚWIĄTECZNA PACZKA: Wiele osób marzy o świątecznym prezencie, ale nie ma kto im go podarować. Czasem te marzenia są bardzo przyziemne, jak np. buty zimowe dla dzieci, tona węgla. Jedna z podopiecznych Parafialnego Zespołu Caritas, pani Urszula, marzy o naprawieniu komina, ponieważ wszystkie spaliny z pieca trafiają do jej mieszkania. W kościele drugi rok z rzędu, od pierwszej niedzieli Adwentu będzie stała specjalna choinka. Ludzie potrzebujący będą mogli zawiesić na jej gałązkach kartki w kształcie bombki. Wypiszą na nich rzeczy, o których marzą jako o prezentach pod choinkę. W ubiegłym roku udało nam się w ten sposób pomóc 30 osobom. Czy nie chcielibyście włączyć się w realizację tych marzeń?
RODZINA-RODZINIE: Nie damy rady pomóc wszystkim, ale możemy sprawić, by ludzie chcieli pomagać sobie nawzajem. W parafii mamy ponad 40 rodzin, które potrzebują pomocy. Szukamy rodzin, które mogą ofiarować im swoje wsparcie. Może Wasze rodziny chciałyby pomóc takim rodzinom?
WIGILIA DLA OSÓB SAMOTNYCH: Po raz kolejny na kilka dni przed Świętami organizujemy dla blisko 100 osób starszych, chorych i samotnych uroczystą wigilię po to, aby choć jeden raz w roku mogli zapomnieć o szarej codzienności. Dla wielu z nich jest to być może jedyna okazja, aby zjeść wspólny posiłek, pośpiewać kolędy i rozmawiać z innymi ludźmi. Chcemy ich tego dnia godnie podjąć, ugościć, poczęstować smacznymi daniami i obdarzyć choćby symbolicznymi prezentami. Możemy to wspólnie zrobić i dać im tę radość z Waszą pomocą.
WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO: Od ponad dwóch lat w naszej parafii, w ramach Parafialnego Zespołu Caritas, działa wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Nasze zaplecze stanowią głównie łóżka, chodziki, wózki inwalidzkie, itp. Sprzęty te trafiają do osób chorych w naszej i nie tylko naszej parafii. Gromadzimy także środki do pielęgnacji chorych, takie jak pampersy i inne artykuły higieniczne. Staramy się, by im tego nie brakowało, ale pomoc niejednokrotnie bywa trudna. W tym roku zaprzyjaźniona z nami firma POLMAX wypożyczyła nam 96-metrowy namiot na magazyn Caritas, w którym przechowujemy sprzęt rehabilitacyjny. Niestety, orkan Ksawery zniszczył namiot. Próbujemy go odtworzyć. Może chcielibyście nas wspomóc?
WYMIANA PIECA W BUDYNKU PARAFIALNYM: Piec, który obecnie ogrzewa budynek parafialny mieszczący plebanię, podręczny magazyn Caritas, kancelarię i pomieszczenia na spotkania grup parafialnych, ma ponad 15 lat i jest nieekonomiczny, a rozwiązania techniczne w kotłowni wymagają zmian. Rachunki za gaz pogrążają nas finansowo (za ubiegły sezon musieliśmy zapłacić za zużycie gazu 13.402,65 zł). Marzę, aby wymienić piec na bardziej oszczędny. Koszt takiej inwestycji to kwota 22.000 - 28.000 zł. Chcę wydawać mniej pieniędzy na ogrzewanie, a zaoszczędzoną sumę spożytkować na potrzeby innych.
SALA SPOTKAŃ GRUP PARAFIALNYCH: W piwnicy plebanii znajduje się pomieszczenie, które idealnie nadawałoby się na spotkania grup parafialnych. Są takie dni, że w jednym czasie mają spotkania 2, a nawet 3 grupy, i musimy wtedy wynajmować salę w szkole, bo brakuje nam miejsca. Chciałbym to pomieszczenie wyremontować, kupić meble, urządzić toaletę i oddać do dyspozycji ludzi. Sam nie dam rady tego zrobić. Liczę na wsparcie takich ludzi jak Wy…
         Potrzeb, jak widać, jest wiele. Nie są one sobie równe, ale chciałem pokazać spektrum potrzeb wspólnoty, za którą jestem odpowiedzialny. Jeśli się ku czemuś skłaniacie, to zapraszam do grupy ludzi wielkiego serca. Za wszelką formę pomocy z góry dziękuję! Do tego listu dołączam również rozliczenie z ubiegłorocznej zbiórki. Po przeczytaniu go dowiecie się, ile dobrego możemy razem uczynić!
Aby ułatwić udzielenie wsparcia poprzez przekazanie środków na jeden z tych szczytnych celów, podaję numer parafialnego konta, na które można przelać kwotę, jaką uznacie za słuszną, z dopiskiem wybranej nazwy inicjatywy. Numer konta parafialnego:  58 1020 5402 0000 0602 0272 2676.
Jeżeli wolicie inną drogą udzielić wsparcia, proszę o kontakt telefoniczny. Z ogromną radością spotkam się z Wami osobiście. Pragnę nadmienić, że od 14 września 2014 roku, odkąd zostałem mianowany proboszczem parafii w Czerwieńsku, w każdą trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 10:30 w naszym kościele parafialnym odprawiam Mszę Świętą w intencji wszystkich darczyńców naszej parafii, a więc i Waszej! Serdecznie zapraszam na tę (i nie tylko tę) Mszę Świętą.
Licząc na Wasze zrozumienie i hojność, w imieniu moich podopiecznych serdecznie dziękuję.
Ks. Marek Kidoń - Proboszcz Parafii p.w. Św. Wojciecha w Czerwieńsku

13.12.2017r.

Zuchwała kradzież z bankomatu w Czerwieńsku
Z bankomatu w Czerwieńsku zniknęły pieniądze. Jak podaje policja, w nocy ktoś wysadził maszynę i zabrał gotówkę. Policjanci nie zdradzają o jaką kwotę chodzi, zabezpieczyli ślady i okoliczny monitoring. Na razie jeszcze nikogo nie zatrzymano. Zielonogórska policja ustala, kto około trzeciej w nocy wysadził bankomat w Czerwieńsku. Maszyna znajdowała się w przedsionku jednej z kamienic - w dawnej siedzibie banku. W tym samym budynku jest pizzeria i kilka mieszkań. Na razie wygląda na to, że nikt z mieszkańców nie słyszał żadnych niepokojących hałasów, a przynajmniej ich nie zgłaszał. To ochroniarze poinformowali Policję o tym, że przy bankomacie włączył się alarm. Trwa poszukiwanie świadków. Nie wiadomo ilu było sprawców. Pieniądze z bankomatu zniknęły, ale Policja nie zdradza, o jaką kwotę chodzi. Na miejscu, we wtorek trwały oględziny, policyjni technicy zabezpieczali ślady.
To pierwsza taka kradzież w Czerwieńsku. Mijający rok obfitował w ataki na bankomaty. Dla band zajmujących się ich okradaniem to duży zysk. Kradzieżami z bankomatów zajmują się bardzo dobrze zorganizowane grupy. Od pewnego czasu urządzenia z gotówką są wysadzane, a po szybkiej akcji złodzieje znikają bez śladu.
Tylko w ostatnim czasie, w sobotę, 18 listopada, nocą nieznani sprawcy wysadzili bankomat BZWBK przy ulicy Wrocławskiej w Lubsku. Z rozerwanego bankomatu zostały wyjęte kasetki z gotówką. Pieniądze leżały też na chodniku. W nocy z soboty na niedzielę, 12 listopada, nieznani sprawcy włamali się do marketu Leroy Merlin i okradli bankomat. Włamanie zauważyli pracownicy, którzy przyszli do marketu w niedzielę z samego rana. Na miejsce została wezwana policja. Złodzieje dostali się do bankomatu przez tylną ścianę i zabrali kasetki z gotówką. 22 sierpnia doszło do kradzieży z bankomatu przy Biedronce w Nowogrodzie Bobrzańskim. Świadkowie mówili, że około godz. 4:00 słyszeli huk wysadzania bankomatu. Złodzieje najprawdopodobniej nie dostali się do kasety z pieniędzmi w bankomacie.
Te kradzieże są dobrze przygotowane i precyzyjnie zaplanowane. Wszystko wskazuje na to, że ujęcie sprawców nie będzie łatwym zadaniem dla Policji. Wszystkich świadków zdarzenia w Czerwieńsku prosimy o kontakt z Policją.

11.12.2017r.

Ścieżka zdrowia - Startuj z FIO w naszej szkole
Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, że grupa nieformalna rodziców z naszej szkoły napisała wniosek projektowy, który znalazł się na liście rankingowej projektów dofinansowanych ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - "Startuj z FIO" realizowane przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Między Odrą a Bobrem" w Zaborze. To spory sukces i wielkie wsparcie działań naszej placówki edukacyjnej.
Efektem tego projektu jest pozyskanie dla naszej szkoły wsparcia finansowego na doposażenie ścieżki zdrowia na terenie szkolnym. Ścieżka zdrowia to wytyczona trasa z elementami sprawnościowymi, które zachęcają do rekreacji i wysiłku fizycznego w drodze "ku zdrowiu" - to nowa przestrzeń rekreacyjna w naszej szkole. Dzięki temu projektowi powstała taka "klasa w plenerze". Wpłynie to korzystnie na urozmaicenie lekcji WF-u oraz czasu wolnego uczniów. Służyć też będzie wszystkim, którzy zechcą aktywnie spędzić wolny czas. Dzięki pomocy rodziców szkoła w Nietkowie wzbogaciła się o atrakcyjny element edukacyjny.

08.12.2017r.

Ciekawe zajęcia integracyjne dla mieszkańców
Do Wiejskiego Domu Kultury, jak co roku, przybył Mikołaj, a wraz z nim pomocnicy, którzy przeprowadzili ciekawe zajęcia dla uczestników projektu Lepsze Jutro. Wszyscy zostali zapoznani z historią tradycji świątecznych, a potem wspólnymi siłami konstruowali pojazdy Mikołaja z klocków Lego. Te atrakcyjne zajęcia mogły być przeprowadzone dzięki aktywności naszych mieszkańców i wsparciu organizacyjnym Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych (ZLOP) oraz Gminy Czerwieńsk. Zajęcia przypadły do gustu szczególnie dzieciom. Wykonane przez nie prace z klocków Lego poruszały się samodzielnie i można było przeprowadzić wyścigi. Miła niespodzianka czekała też na zakończenie spotkania, bo Mikołaj nie zapomniał o prezentach i wszyscy cieszyli się z wielkich paczek.
To dopiero początek działania Punktu Aktywizacji Społeczno-Zawodowej w Nietkowie. Uczestników zajęć czeka wiele atrakcji i interesujących zajęć. Wymaga to oczywiście systematycznego uczestnictwa w przedsięwzięciach projektowych, ale w zgodnej ocenie - warto być sumiennym. Już za tydzień będzie zorganizowany wyjazd na ciekawą wycieczkę, której celem będzie poznanie tradycji świątecznych Regionu Kozła. Przygotowywane są też zajęcia projektowania stroików świątecznych i projekcje bajek. Realizacja tego projektu przyczyni się też do poprawy wyposażenia WDK. W pomieszczeniach wymalowanych przez członków Stowarzyszenia Mieszkańców Nietkowa pojawią się nowe meble oraz sprzęt RTV. Z pewnością wpłynie to korzystnie na funkcjonowanie naszego Domu Kultury.

05.12.2017r.

Przygotowania do świąt w WDK idą pełną parą

02.12.2017r.

Jeszcze kilkaset metrów i droga będzie ukończona

Dziś jest r.
Wróć do spisu treści